Data ostatniej aktualizacji: 5 listopada 2018
Słowa-klucze: social media, instrukcje, hasztagi, wskazówki, porady, godziny publikacji, wcięcia akapitowe, odstęp czasowy, Facebook, zakaz udostępnień
Instrukcja publikowania postów na stronach: „Kultura na co dzień”, „Literatura na co dzień”, „Herbert na co dzień”, „Różewicz na co dzień”, „Baczynski na co dzień”, „Miłosz na co dzień” oraz w grupach należących do „Kultury na co dzień” na Facebooku
- Nie wolno zamieszczać linków (tj. adresów stron internetowych) w publikowanych postach. Nie wrzucamy również adresów z portalu YouTube (poza linkami do oficjalnego kanału „Kultury na co dzień” na YouTube). Wyjątek od reguły stanowi grupa „Muzyka na co dzień”, w której można zamieszczać linki do utworów muzycznych.
- Nie wolno udostępniać innych treści (tj. nieopublikowanych przez nas, niepochodzących z naszych stron lub grup) na naszych stronach i w naszych grupach .
- Wszelkie adresy internetowe powinny być zamieszczane w komentarzach.
- Komentarze z linkami i adresami stron należy dodać z innego konta – od tego, z którego został opublikowany post. Jeżeli post został opublikowany przez stronę „Kultura na co dzień” – to komentarz z adresami stron i linkami należy zamieścić np. ze strony „Herbert na co dzień”.
- Każdy post i każdy komentarz należy podpisać własnymi inicjałami, lub innym skrótem, który umożliwi rozszyfrowanie autora danej treści. Przykładowo Adrian Bystroń podpisuję się jako: [AdBy]. Alicja Białońska podpisuje się jako: [AB]. Dozwolone jest także podpisywanie się pełnym imieniem i nazwiskiem.
- Dodawane posty powinny być zgodne z przyjętą koncepcją projektu, a więc rozpoczynać się od: „(…) na dziś” i kończyć znacznikiem (oznaczeniem) strony – Kultura na co dzień oraz Literatura na co dzień. By dodać te odnośniki – wystarczy przed nazwą strony wpisać: @, a następnie wybrać naszą stronę z podanych propozycji. Co ważne, znaczniki @Kultura na co dzień, jak i @Literatura na co dzień – należy dodawać zarówno na stronach „Kultury na co dzień”, jak i naszych stronach tematycznych (Literatura, Herbert, Różewicz, Baczyński, Miłosz).
- Obowiązkowe elementy posta są zaznaczane na poniższych grafikach kolorem czerwonym.
- Hasztagi (np. #Herbert, #poezja, #aktualności, #klasyka, #KNCD, #PAK) należy zamieszczać przy publikacji każdego posta – na wszystkich naszych stronach i we wszystkich naszych grupach.
- Oprócz hasztagów, dotyczących zamieszczonej treści (związanych z ich tematyką), należy zamieścić obowiązkowo także dwa hasztagi redakcyjne: #KNCD oraz #kulturanacodzien.
- Do każdego posta należy załączyć zdjęcie, serię zdjęć, obraz, grafikę, GIF lub film, nawiązujące do zamieszczonej treści. Nie wolno publikować postów bez żadnego ze wspomnianych komponentów.
- Pod każdym postem należy opublikować komentarz, dokładnie taki, jak zamieszczony na poniższej grafice (tj. zawierający link do ankiety rekrutacyjnej).
- Każdy post powinien być zakończony formułą: Przypominamy, że magazyn „Kultura na co dzień” prowadzi nowy nabór do redakcji. Chętnych do redagowania naszych stron w mediach społecznościowych − prosimy o wypełnienie ankiety rekrutacyjnej lub wiadomość prywatną.
- Posty zamieszczone na stronie powinny być zgodne z tematyką strony.
- Nie wolno na naszych stronach i grupach reklamować, lokować, ani polecać żadnych marek, produktów, instytucji i firm, bez uzyskania pisemnego pozwolenia od redaktora naczelnego.
- Tematykę strony należy interpretować możliwie szeroko. Dobór utworów, cytatów, fragmentów, wywiadów, filmów i nagrań związanych z tematyką strony/grupy jest dowolny i zależy od osoby zamieszczającej post.
- Data i godzina dodania postu jest dowolna, ale największy zasięg naszych treści występuje najczęściej w godzinach wieczornych lub porannych. Warto więc wrzucać posty o takich godzinach, jak: 07.00, 08.00, 18.00, 19.00.
- Między poszczególnymi postami powinno się zachować minimum 5-godzinny odstęp czasowy.
- Można publikować kilka postów dziennie.
- Posty można udostępniać na innych naszych stronach (na przykład treść wrzuconą na Różewicz na co dzień udostępnić na Miłosz na co dzień i na Kultura na co dzień).
- Zaleca się korzystać z narzędzia planowania postów. Więcej informacji tutaj: Jak dodawać zaplanowane posty i jak korzystać z narzędzia planowania postów w social media.
- Mile widziane jest zamieszczenie tytułu utworu, jak również odpowiedniego tomiku poezji i daty jego wydania. Zasada ta może być stosowana również w przypadku załączonych fotografii i malarskich dzieł sztuki. Cenione będą też własne pomysłów, autorskie inicjatywy i ciekawe sugestie.
- Nie publikujemy treści w językach innych niż język polski. Dopuszczalny jedynie język angielski, o ile treść taka nie przekroczy dwóch krótkich i prostych zdań. Teksty, wiersze, utwory w językach obcych publikujemy na naszej stronie internetowej (kulturanacodzien.pl), nie zaś w social media.
- Nie publikujemy utworów w formie zdjęcia/grafiki/skanu z książki. Osoba przewijająca tablicę nie skupi uwagi na zdjęciu całej strony i nie przeczyta tego, co zamieściliście. Publikowane grafiki powinny rzucać się w oczy po ułamku sekundy, być inspirujące, wzruszające, przyciągające uwagę, kontrowersyjne.
W mediach społecznościowych panują szczególne, nie zawsze moralne zasady gry. Tworzymy wspaniały magazyn, pełny merytorycznych i kontruktywnych treści, działając Dla rozwoju i upowszechniania kultury i nauki. Dlatego warto stosować się do powyższej instrukcji, by ludzie wyświetlali i czytali materię, którą publikujemy.
WZORCOWY POST: Kliknij, by zobaczyć poprawnie opublikowany post
Gratyfikacje, nagrody i przywileje, przysługujące osobom, które będą regularnie publikowały treści zgodne z powyższą instrukcją
- Zdobycie prawnego statusu dziennikarki/dziennikarza „Kultury na co dzień”.
- Uzyskanie prawa do otrzymania legitymacji prasowej/dziennikarskiej „Kultury na co dzień”.
- Możliwość odbycia praktyk dziennikarskich w „Kulturze na co dzień”, akceptowalnych przez uczelnie wyższe i pracodawców.
- Możliwość uzyskania darmowych wejściówek do kin, teatrów, galerii sztuk, muzeów, na wystawy, koncerty i wydarzenia naukowe.
- Legalne linki do premier kinowych, platform VOD i abonamentów w serwisach filmowych.
- Książki, albumy, płyty muzyczne, materiały i przedmioty kolekcjonerskie.
- Darmowa pomoc prawna.
- Możliwość ubiegania się o dofinansowanie swojego projektu z budżetu Polskiej Akademii Kultury.
- Możliwość uczestnictwa w warsztatach, szkoleniach i kursach, organizowanych przez „Kulturę na co dzień” i Polską Akademię Kultury.
- Możliwość uczestnictwa w konferencjach naukowych, organizowanych przez „Kulturę na co dzień”.
- Pomoc bibliograficzna i merytoryczna przy pisaniu książek, tekstów, artykułów i felietonów.
- Obniżenie lub całkowite zwolnienie ze składek dla członków Polskiej Akademii Kultury.
- Darmowy dostęp do profesjonalnych sal warsztatowych, szkoleniowych i konferencyjnych.
- Możliwość organizacji korepetycji, kursów, szkoleń, warsztatów i wydarzeń biletowanych/płatnych w profesjonalnych salach warsztatowych, szkoleniowych i konferencyjnych.
- Wysokiej jakości wyroby cukiernicze.
By wrócić do spisu treści Encyklopedii KNCD i PAK: kliknij tutaj!