Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Jenůfa- Teatr Wielki Opera Poznań

24 listopada, 2018 @ 7:00 pm

Już w sobotę 24 listopada w Teatrze Wielkim Opera Poznań o godzinie 19:00, będziemy mieli możliwość zobaczyć operę  Jenůfa  LeošaJanače’a. Jest to w trzech aktach, na podstawie sztuki Gabrieli Preissovej Její pastorkyňa. Jej premiera nastąpiła 26 II 2016. Libretto kompozytora.

Zdjęcie pochodzi z oficjalnej strony Teatru.

  Leoš Janaček to jeden z wciąż niedocenionych twórców w nowszych dziejach muzyki. Jest uznany przez specjalistów, jego nazwisko znajome, a kilka utworów, jak Sinfonietta, cieszy się popularnością. O właściwym docenieniu morawskiego kompozytora będzie jednak można mówić dopiero wtedy, gdy zajmie należne mu miejsce wśród ojców muzyki nowoczesnej. Jenůfa jest bowiem arcydziełem modernizmu. Nie tylko dzięki swej bezkompromisowej opowieści, odbierającej widzowi moralny komfort i zmuszającej go do konfrontacji z ciemnym jądrem rzeczywistości – przede wszystkim dzięki muzyce.

 

 

Janaček jak nikt inny postawił przed sobą zadanie wywiedzenia muzyki z kształtu mowy, z jej codziennej intonacji, z kształtu potocznej rozmowy. Przez to jego muzyka nie może zostać oderwana od mowy i chyba właśnie ten nierozerwalny związek z językiem czeskim spowodował, że doceniono kompozytora z takim opóźnieniem. Kontakt z Jenůfą to jednak zawsze kontakt z modernizmem u jego artystycznych szczytów, na których traci on swoje snobizmy, a ujawnia moc dociekania istoty sztuki. Zdaniem Jana Jakuba Rousseau muzyka narodziła się poprzez oderwanie od języka jego części: melodyki zdania i intonacji codziennej mowy. Jeśli francuski filozof miał rację, to Janaček zabiera nas z powrotem do samych źródeł muzyki.

 

Zdjęcie pochodzi z oficjalnej strony Teatru.

 

Ceny biletów na operę według kategorii cenowej A.

 

Tekst pochodzi z głównej strony Teatru.

 

Szczegóły

Data:
24 listopada, 2018
Czas:
7:00 pm
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,
Strona internetowa:
https://opera.poznan.pl/pl/jenfa-leo-janek

Miejsce

Teatr Wielki Opera Poznań
ul. Fredry 9
Poznań, Wielkopolskie Polska
+ Google Map