Naziści a zwierzęta

Ideologia nazistowska w Trzeciej Rzeszy potrafiła wejść na każdy aspekt życia, nie tylko ludzkiego. Jej ohydne macki dosięgnęły również zwierząt – tych dzikich, zamieszkujących łąki i lasy, jak również gospodarskich i domowych. Stosunek nazistów do nich opisał Jan Mohnhaut w książce „Zwierzęta w Trzeciej Rzeszy” (Wydawnictwo Poznańskie).
Książka składa się z kilku rozdziałów – każdy z nich dotyczy innego gatunków zwierząt. Przeczytamy oczywiście o psach i wilkach, które chyba najbardziej kojarzą się z propagandowymi zdjęciami Hitlera czy relacjami ocalałych z obozów koncentracyjnych. Autor napisał również o kotach i koniach, jak również o świniach, które stanowiły podstawę żywienia Niemców w połowie XX wieku. Wielkim zaskoczeniem był dla mnie rozdział poświęcony… jedwabnikom. One również odgrywały niezwykle ważną rolę w nazistowskim społeczeństwie.
W książce nie mogło oczywiście zabraknąć opowieści o poszczególnych zbrodniarzach i czworonogach lub innych związkach ze zwierzętami. Hitler był wegetarianinem, w swoim życiu miał kilka psów, jednak jego relacje trzeba uznać za co najmniej dziwne… Göring za to kochał polować. Uwielbiał jeździć do Puszczy Białowiejskiej, którą po raz pierwszy odwiedził jeszcze na początku lat 30. na zaproszenie polskiego ambasadora. Oprócz tego przedstawione zostały historie innych, niezwiązanych z polityką ludzi i ich zwierzęcych przyjaciół, których dotknęło surowe prawo Rzeszy.
Autor nie skupia się wyłącznie na politycznym kontekście wojennym, wykorzystywaniu zwierząt w gospodarce Rzeszy czy nawet samej ideologii i filozofii nazistów. Mohnhaut pisze również o ich sytuacji prawnej (niektóre ustawy funkcjonowały jeszcze przez wiele lat po zakończeniu wojny), a nawet o sztuce, w której często pojawiały się motywy zwierzęce.
„Zwierzęta w Trzeciej Rzeszy” to niezwykle ciekawa, a jednocześnie pełna i wyczerpująca praca na temat miejsca natury w ideologii nazistowskiej i społeczeństwie III Rzeszy. Trzeba tu nadmienić, że książka ta wyszła w serii książek historycznych Wydawnictwa Poznańskiego o Trzeciej Rzeszy, w której ukazały się takie tytuły jak „Czas wilka”, „Trzecia Rzesza na haju” czy „Kobiety Holocaustu”.