Kurczab-Riedlich i „Pandrioszka”

Rosja… Co poszło nie tak? Dlaczego Rosja nie wybrała drogi demokratycznej, choć na początku mogło się tak wydawać? Pewnie wszyscy zadajemy sobie te pytania. Żeby znaleźć na nie odpowiedzi musimy cofnąć się w czasie. Pomoże nam w tym „Pandrioszka” Krystyny Kurczab-Riedlich od Wydawnictwa W.A.B.
Autorka książki jest znaną i cenioną dziennikarką, specjalistką w temacie Rosji. Często pojawia się w mediach, gdzie komentuje sytuację za naszą wschodnią granicą. Jest również autorką niezwykle interesującej biografii prezydenta Rosji pt. „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”, która stała się bestsellerem.
„Pandrioszka” to pierwsza książka dziennikarki – reportaż po raz pierwszy trafił na półki księgarń w 2000 roku, a obecne wydanie jest już trzecim. Z pewnością jego ukazanie się jest związane z wojną w Ukrainie. Pomimo tego, że książka powstała ponad 20 lat temu w Rosji niewiele się zmieniło.
Książka składa się z trzech części i nowego wydania, które autorka napisała specjalnie na potrzeby trzeciego wydania. Pierwsza część opowiada o samych Rosjanach, ich zwyczajach, religijności. Kurczab-Riedlich kreśli w niej również krajobraz Moskwy. Zwraca też uwagę na szczegóły, które pomagają czytelnikowi choć trochę zrozumieć czym jest Rosja. Druga część to spojrzenie na Rosję z perspektywy społeczno-politycznej, a w zasadzie na poddańczość ludzi względem władzy. Pamiętajmy, że autorka pisała książkę niedługo po rozpadzie ZSRR, w czasie wielkich zmian, które tak naprawdę okazały się pozorne. Trzeci rozdział poświęcono wojnie w Czeczeni, gdzie autorka pracowała jako jedna z niewielu korespondentów i korespondentek.
„Pandrioszkę” kończą przerażające wizje autorki o przyszłości Rosji, a co za tym idzie i świata. Budzą przerażenie, ponieważ okazały się prawdą. Czytając ten fragment naprawdę miałem ciarki na plecach. Potwierdza to tylko, jak wielką specjalistką od Rosji jest Krystyna Kurczab-Riedlich. Szkoda tylko, że nikt nie słyszał jej krzyku…
Trzeba tutaj podkreślić wyjątkowość języka, który używa autorka. Zachwycał się nim m.in. Czesław Miłosz. Styl autorki wyróżnia się kwiecistością, trafnymi metaforami, często stosowana jest ironia. Czytając książkę ma się wrażenie, że każde słowo znajduje się we właściwym miejscu i zostało użyte w konkretnym celu. A to najważniejsze!
„Pandrioszka” Krystyny Kurczab-Riedlich dostarcza wielu niesamowicie ciekawych informacji i konkluzji, ale przede wszystkim przeraża. Pomaga również zrozumieć powody tego, co obecnie dzieje się w Ukrainie. „Pandrioszka” i wszystkie inne książki tej autorki to absolutnie pozycje obowiązkowe w dzisiejszych czasach!
Inne książki od Wydawnictwa W.A.B.: