Kościół jak korporacja?

Dość rzadko możemy spotkać opis Kościoła z perspektywy byłego księdza. Osoby, które wystąpiły ze stanu duchownego, zazwyczaj nie zabierają głosu, trudno nawet znaleźć informację, ile ich jest. Jednym z nich jest Piotr Babiński, który swoje doświadczenia w byciu księdzem opisał w książce „Korporacja kościół. Wyznania księdza” od Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Piotr Babiński to pseudonim autora. Nie wiadomo jednak dokładnie, kto się pod nim kryje. Wiemy jedynie, że od samego dzieciństwa związany był z Kościołem katolickim. Jako młody chłopak pełnił nawet funkcję ministranta. Potem zdecydował się pójść do seminarium i zostać zakonnikiem. W kościelnych szeregach zajmował się również prawem kanonicznym. Po pewnym czasie w habicie i sutannie zaczął odkrywać w sobie, że nie chce być częścią tej organizacji, która ma Boga na ustach, ale Jego samego ciężko tam znaleźć. Powody swojej decyzji opisał w książce.

Cała koncepcja w niej przedstawiona polega na pokazaniu, że Kościół katolicki to światowa i bardzo dobrze zarządzana, prężnie działająca korporacja. Nie ma ona jednak zbyt wiele wspólnego z Ewangelią. Liczy się w niej utrzymanie władzy, kontroli nad wiernymi, a przede wszystkim pieniądze. Taki stan trwa od setek lat.

„Korporacja kościół” przypomina inną książkę od Wydawnictwa Krytyki Politycznej – „Sakrament obłudy” Roberta Samborskiego. Podobne opinie potwierdzają tylko wiarygodność autorów. Zapewne pochodzą z różnych miast, uczęszczali do innych seminariów, trafiali na swojej drodze na odmiennych księży czy biskupów. Niezależnie od miejsca czy czasów wszyscy pracownicy korporacji są do siebie bardzo podobni, a na wyższe stanowiska zawsze wybierane są osoby, które będą w stanie zadbać o jej interesy i kontynuować wielowiekową tradycję.

„Korporacja kościół” to książka, po którą sięgnąć powinien każdy. Głównie po to, by poznać i zobaczyć, jak funkcjonuje Kościół od strony duchownych i jak oni patrzą na wiernych oraz samą organizację. Niezwykle ciekawa lektura!

Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Inne książki od Wydawnictwa Krytyki Politycznej:

Marcin Mieteń

kocha języki obce, podróże i książki, zainteresowany współczesną literaturą polską i kulturą arabską, a od niedawna także reportażem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.