Koty i Japonia, czyli „Ona i jej kot”

„Seria z Żurawiem” od Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego jest marką sama w sobie. Jej najnowszy tom to „Ona i jej kot” autorstwa Naruki Nagakawy, Makoto Shinkai (tłumaczenie Dariusz Latoś). To opowieść prosto z Japonii, można by rzec, że klasyczna – bez fajerwerków, ale jakże kojąca i przyjemna w odbiorze. A czy może być coś przyjemniejszego niż opowieść o ludziach i ich zwierzętach?

Książka przedstawia losy czterech kobiet i ich kotów. Poznajemy np. Miyu, na której drodze pojawia się małe kociątko. Dziewczyna nadaje mu imię Chobi. Od tego momentu w jej życiu nastąpiła niesamowita zmiana. Kolejną bohaterką jest staruszka Shino, która pomaga swojemu bratankowi odnaleźć miejsce na świecie. Natomiast Aoi musi mierzyć się ze śmiercią swojej ukochanej przyjaciółki, a Reina wkroczyć w dorosły świat.

Na drodze wszystkich kobiet stają koty, które zmieniają ich życie. A również podobnie jak w prawdziwym życiu tacy przyjaciele zjawiają się przez przypadek, ponieważ koty z książki „Ona i jej kot” urodziły się na ulicy. To również świetna okazja, by podkreślić, że lepiej adoptować zwierzęta niż kupować! Bardzo wiele bezdomnych kotów i psów poszukuje swoich domów. Warto wziąć przykład z bohaterek książki i dać nowy dom potrzebującym zwierzętom.

Oprócz historii, które tworzą kobiety, fabuła dzieje się również na płaszczyźnie kotów. W prozie Nagakawy i Shinkai są w zasadzie takie same jak ludzie. One także mają swoje problemy, przyjaźnie i miłości. Tutaj również pojawia się pytanie: czy łatwiej nawiązać więź z drugim człowiekiem czy kotem?

Niesamowite, jak zostały przestawione relacje ludzi z kotami i jak dyskretnie w trudnych sytuacjach pojawiają się zwierzęta. Wszystko rozumieją i starają się pomóc swoim ludzkim przyjaciołom. Takie rzeczy nie dzieją się oczywiście tylko na kartach książki. Częściej nasi zwierzęcy przyjaciele rozumieją nas lepiej niż inni ludzie.

„Ona i jej kot” to wspaniała opowieść o silnych więziach między kotami a ludźmi i o ich wadze w życiu każdego z nas. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników kotów i innych zwierząt. Polecam!

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Inne książki od Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego:

Marcin Mieteń

kocha języki obce, podróże i książki, zainteresowany współczesną literaturą polską i kulturą arabską, a od niedawna także reportażem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.