Reportaż o polskiej psychiatrii – „Głośnik w głowie”

Choroby i zaburzenia psychiczne zaczynają być częścią życia coraz większej liczby osób, ponadto nie znają płci ani wieku – chorują ci z wielkich miast i małych miejscowości, biedni oraz bogaci. Niestety w naszym kraju mało kto jest w stanie uzyskać pomoc. Problemowi przyjrzała się Aneta Pawłowska-Krać w reportażu „Głośnik w głowie” (Wydawnictwo Czarne). 

W swojej książce autorka pokazuje konkretne przypadki pacjentów, którzy w pewnym etapie życia doświadczyli choroby lub zaburzeń psychicznych. W rozmowach z reporterką mówią o swoich objawach i sposobie uzyskania pomocy bądź mierzeniu się nadal z trudnościami zdrowia psychicznego. Części z nich udało się pokonać choroby, inni cały czas się z nimi zmagają.

Z tyłu „Głośnika w głowie” możemy przeczytać, że 25% Polaków w pewnym momencie życia miało problemy ze sdrowiem psychicznym, jednak Pawłowska-Krać pokazuje, że za statystykami kryją się prawdziwę historie. Poznajemy osoby chorujące na anoreksję, depresję i inne choroby oraz zaburzenia. Często ich powodem są traumatyczne doświadczenia z przeszłości, u innych choroba przyszła z dnia na dzień.

Kolejnymi rozmówcami Pawłowskiej-Grać są przedstawiciele służb medycznych pracujący w szpitalach psychiatrycznych. Opowiadają reporterce o tym, co dzieje się w placówkach, jakich problemów doświadczają i co wymaga poprawy. Dają również czytelnikom pewne wyobrażenie o tym, jak wygląda ich praca. Najstraszniejsza jest ta dojmująca bezsilność, że mimo szczerych chęci oraz umiejętności nie da się przeskoczyć muru, który tworzy system i małe dofinansowanie ze strony państwa.

„Głośnik w głowie” to bardzo dobry reportaż, który nagłaśnia bagatelizowany w naszym kraju problem zdrowia psychicznego. Wszystko oczywiście się zmienia, ale bardzo powoli – zbyt wolno. W tego typu lekturach zawsze szukam nadziei, a książka Anety Pawłowskiej-Krać daje tę małą iskierkę. Gorąco polecam!

Wydawnictwo Czarne

Inne książki od Wydawnictwa Czarne:

 

Marcin Mieteń

kocha języki obce, podróże i książki, zainteresowany współczesną literaturą polską i kulturą arabską, a od niedawna także reportażem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.