Zaproszenie na wieczór Polsko-Ukraiński w Operze Wrocławskiej

Źródło: pixabay.com

Plakat, źródło: Opera Wrocławska

Tekst: Opera Wrocławska

Wspólny śpiew to przestrzeń dla nadziei. Z niej czerpiemy chęć i siłę do walki o pokój i najważniejsze dla nas wartości. 18 marca w Operze Wrocławskiej odbędzie się koncert pieśni polsko-ukraińskich. Tego dnia gmach rozświetlą również barwy narodowe Ukrainy. Wydarzenie będzie wyrazem sprzeciwu wobec rosyjskiej inwazji oraz gestem solidarności ze wszystkimi, którzy ratując życie, są zmuszeni opuścić swoje rodzinne domy.

Sztuka jest odpowiedzią na rzeczywistość. W obliczu ogromnej tragedii, jaka spotkała naszych Sąsiadów nie możemy pozostać obojętni. Nasze serca i uwaga skierowane są teraz przede wszystkim na niesienie pomocy – tej realnej, ale też symbolicznej. Wiemy jak ważną rolę ma do spełnienia sztuka w czasach, gdy człowieczeństwo jest wystawione na próbę. Zapraszamy na Wieczór Polsko-Ukraiński, pełen pieśni, patriotyzmu. Jesteśmy solidarni z Ukrainą – mówi Halina Ołdakowska, dyrektor Opery Wrocławskiej.

Podczas koncertu publiczność usłyszy utwory czerpiące z bogactwa historyczno-kulturalnego Polski oraz Ukrainy. Usłyszymy je w wykonaniu Solistów oraz Artystów Chóru Opery Wrocławskiej – na scenie wystąpią również gościnnie śpiewaczki ukraińskie: Iryna Zhytynska oraz Olga Tsymbaluk. Artyści zaprezentują dzieła zarówno takich wielkich kompozytorów jak Ignacy Jan Paderewski, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski i Stanisław Moniuszko, jak również piosenki legionowe, m.in. Białe róże i My, Pierwsza Brygada.

Usłyszymy również ukraińskie pieśni patriotyczne i ludowe w wykonaniu ukraińskich artystów, m.in. Czerez pole szyrokoje, czy Oj ne swity miesaczeńku. W repertuarze koncertu pojawi się również hymn cerkiewny Boże Wielki Jedyny – to modlitwa, z której szczególnie wybrzmiewa wołanie o wolność i błogosławieństwo. Dziś jej słowa nabierają szczególnego znaczenia. Opera Wrocławska sięgnęła po ten utwór w akcie solidarności z narodem ukraińskim przed spektaklami Cyganerii:

Koncertowi towarzyszyć będzie zbiórka pieniędzy do puszek Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Bilety dostępne TUTAJ.

Bezpłatne wejściówki dla koncert dla obywateli Ukrainy czekają w siedzibie Stowarzyszenia Odra-Niemen przy ul. Aleksandra Zelwerowicza 16/3 w godzinach 10:00 – 18:00.

Marta Szymańska

Redaktorka Kultury na co dzień. Studiowała filologię hiszpańską w Poznaniu, uwielbia fotografować, czytać i pisać - poezję i nie tylko. Interesuje się wieloma obszarami kultury i sztuki, a jej ulubiony poeta to Zbigniew Herbert.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.