Kim był nasz wieszcz? – „Słowacki. Wychodzenie z szafy”

Słowacki wielkim poetą był – to wiemy już od Gombrowicza. Pewnie większość z nas, a nawet zaryzykuję twierdzenie, że wszyscy czytaliśmy wiersze tego romantycznego poety na lekcjach języka polskiego. Słuchaliśmy o jego życiu, które idealnie wpasowuje się w model romantycznego poety – samotny, niezrozumiany, żyjący niespełnioną miłością. Ale czy tak było naprawdę?
Autorka książki Słowacki. Wychodzenie z szafy Marta Justyna Nowicka badała twórczość Juliusza Słowackiego, jego listy i notatki, prześledziła jego liczne podróże oraz kontakty z innymi osobami. Wszystko to porównała z realiami kulturowymi i społecznymi XIX-wiecznej Europy i wysunęła tezę, że Słowacki mógł być osobą homoseksualną, biseksualną lub aseksualną.
Oczywiście sam Słowacki nigdy nie mówił o swojej orientacji seksualnej. Domyślam się, że 200 lat temu nie miał nawet do tego narzędzi – po prostu brakowało do tego słów. Jedyny materiał z którego naukowcy mogą badać życie pisarza to pozostawione przez niego listy i dzieła. Możemy również spojrzeć na realia epoki, w której żył, czyli w tym przypadku na romantyzm.
W ten sposób również temat analizowała autorka. Najbardziej zainteresowały mnie fragmenty o Krasińskim, którego łączyła ze Słowackim niezwykła relacja. Od razu nasuwa się Mickiewicz: Czy to jest przyjaźń? Czy to jest kochanie?
Pewnie wiele osób zacznie się zastanawiać, czy takie dywagacje i badania mają jakikolwiek sens. Nigdy przecież nie będziemy stuprocentowo pewni tego, kim naprawdę był Słowacki. Dla wątpiących od razu spieszę z odpowiedzią: tak, mają sens i warto prowadzić tego typu badania. Dlaczego? Najprostszą odpowiedzią jest nowa analiza poezji naszego wieszcza.
Ogromną wagę ma również spojrzenie na historię osób LGBT+. Musimy podkreślać, że są nierozłączną częścią kultury polskiej, jak i europejskiej. Dlatego książka Słowacki. Wychodzenie z szafy Marty Justyny Nowickiej jest tak ważna. Gorąco polecam!
Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Inne książki od Wydawnictwa Krytyki Politycznej: