Recenzja: Adam Hart – Niedostosowani

Jako wielka fanka książek popularnonaukowych, pisanych językiem przystępnym dla przeciętnego człowieka, z wielką chęcią zabrałam się za lekturę publikacji Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. „Niedostosowani” napisanej przez Adama Harta.

Książka wydana jest na przyjemnych dla oka matowych, żółtawych stronach, więc nawet jej grubość (ponad 300 stron) i brak przerywników ilustracyjnych, nie sprawia, że męczy nam się wzrok. Lektura jest pigułką wiedzy dotyczącą ewolucji człowieka. Strona po stronie dowiadujemy się czegoś nowego na temat tego, jak biologicznie jesteśmy zbudowani i dlaczego akurat w ten sposób. Na przestrzeni kolejnych rozdziałów otrzymujemy informacje dotyczące m.in. stresu, uzależnień czy nietolerancji. Zjawiska, które przed lekturą najchętniej wyrzucilibyśmy z życia, nawet nie zastanawiając się, dlaczego jako gatunek mamy z nimi problem, po lekturze stają się przynajmniej zrozumiałe i może łatwiejsze do pogodzenia się.

Czy książkę da się przeczytać za jednym razem? I tak, i nie. Była to na tyle wciągająca lektura, że ciężko było mi odłożyć ją na bok i zająć się czymś innym. Jednak wiedziałam, że mój mózg potrzebuje również trochę czasu na przyswojenie informacji, a także na refleksję. Niesamowitym plusem dla mnie jest to, że nawet po przeczytaniu książki możemy dalej rozwijać swoje zainteresowanie tematem. Autor zapewnił nam w bibliografii 165 pozycji do samodzielnej analizy. Są to źródła zarówno naukowe, rządowe, jak i statystyki różnych portali, także mamy w czym przebierać.

Podsumowując, są książki ciekawe i łatwe do przeczytania, a są również takie jak „Niedostosowani” napełnione specjalistyczną wiedzą przedstawioną w sposób lekki i humorystyczny. Takie, które mogą nam coś wyjaśnić i skłonić do refleksji. Takie, które naprawdę warto mieć na swojej półce.

 

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.