„Przeszłość – przyszłości” w Nowym Roku

https://stary.pl/pl/repertuar/czartoryska-artefakty-2/

„Czartoryska. Artefakty” Narodowy Stary Teatr https://stary.pl/pl/repertuar/czartoryska-artefakty-2/

Najlepszy sposób, żeby zacząć Nowy Rok, to powspominać ten poprzedni. Albo poprzednie. Stary Teatr w Krakowie daje swojej publiczności taką szansę. Już w najbliższy piątek na scenę wraca Czartoryska. Artefakty.

Jedną z noworocznych propozycji Starego Teatru jest spektakl, który swoją premierę miał we wrześniu 2019 roku. To sztuka, która została wyłoniona w ramach konkursu Młodzi w Starym, który organizowany jest przez Narodowy Stary Teatr przy współpracy z krakowskim AST. Mieszkańcy Krakowa ponownie będą mieli szansę zobaczyć historię naszego narodu w nowym, świeżym ujęciu.

Spektakl, za którego reżyserię odpowiada Mira Mańka, opowiada historię Izabeli Czartoryskiej. Kobieta wręcz obsesyjnie zbiera cząstki swojej ojczyzny ukryte w przedmiotach. Widzi w nich szansę na ratunek swojego kraju, który został wyniszczony przez egoizm jej pobratymców. Oprócz niej widz może poznać również jej dzieci – Adama Jerzego Czartoryskiego i Marię Wirtemberską, które zostają uwikłane w walkę o zachowanie polskości i ducha narodu.

Sztuka interpretuje opowieść o rozpadzie naszego kraju na nowo. Mira Mańka poddaje analizie takie pojęcia, jak niezależność, samodzielność i osobność. Spektakl jest ważny nie tylko z perspektywy historycznej, ale także społecznej. Wspólnota złożona z bezbronnych ludzi bez woli walki ma zamiar ratować niepodległość swojego kraju. Czy jest szansa, że im się uda?

fot. Magda Hueckel

„Czartoryska. Artefakty”, Narodowy Stary Teatr, fot. Magda Hueckel

Obsada:

Maciej Charyton

Magda Grąziowska

Beata Malczewska

Błażej Peszek

Przemysław Przestrzelski

Szymon Wróblewski (AST)

Magdalena Mączko (AST)

 

 

 

Twórcy:

Mira Mańka reżyseria i tekst

Piotr Froń dramaturgia i tekst

Wiktoria Kubat scenografia i kostiumy

Michał Lazar muzyka

Paulina Góral reżyseria światła

Natalia Brajner asystentka reżyserki

Ewa Wrześniak inspicjentka / suflerka

Najbliższy spektakl odbędzie się w piątek 7 stycznia 2021 o 19:30 na Nowej Scenie Narodowego Starego Teatru przy ulicy Jagiellońskiej 1.

Aby zobaczyć pełny repertuar zapraszamy na stronę internetową: https://stary.pl/pl/repertuar_kalendarz/kalendarz/

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.