Zdzisław Zieliński – Poeta Miesiąca Października 2021 w Kawiarence Poetyckiej L. Kamińskiego

Kultura na co dzień jako patron medialny comiesięcznych konkursów poetyckich w Kawiarence Poetyckiej Lecha Kamińskiego ma zaszczyt przedstawić Poetę Miesiąca Października 2021.

Zdzisław Zielinski -dojrzały wiekiem poeta ,mieszkający w Swarzędzu i od 18 lat piszący wiersze. Swój debiut książkowy odnotował w 2016 r., wydając książkę poetycką pt. Smak miłości. Wydany tomik został  wzbogacony grafiką wykonaną przez samego autora wierszy. W roku 2018 utwory jego utwory opublikowano w antologiach koszalińskiego wydawnictwa Krywaj: 380 dni dookoła Swarzędza, Peron literacki.

Poeta zaistniał również swoimi wierszami w tomach z cyklu Boski chór wydawanych przez Printed in the USA, przyczyniając się tym samym do propagowania współczesnej poezji wśród licznej Polonii w Stanach Zjednoczonych. Jego wiersze są też w antologii pt. Wiersze sercem pisane – Edycja Jubileuszowa i Wiersze dla dzieci wydawnictwa ASTRUM, a także wielu innych wydaniach zbiorowych.

Zdzisław jest częstym gościem Ławeczki literackiej w poznańskim Ogrodzie Botanicznym, która (za sprawą UAM i ZLP Oddział Poznań) przybliża poetyckie słowo „zasiadującym na ławeczce” miłośnikom poezji. Wiersze głoszone przez Zdzisława Zielinskiego (Zzdzich) spotykają się z ciepłym przyjęciem przez słuchaczy. W 2019 wydał tomik pt. W obłoku zauroczenia, sam wzbogacając grafiką. Utwory poety to wielka pogoń za miłością, odkrywanie jej wciąż na nowo. Stanowią również kontemplację piękna i zrozumienia drugiego człowieka uwikłanego w pajęczynie przeżywania pięknej przyrody.

 

W telegraficznym skrócie….

Poezja dla mnie to:

Poezja

To sens życia

piękno przyrody

słowa na kartce

uwiecznione:

To droga miłości,

to uczucie,

to smutek,

to łzy wylane,

radość istnienia.

To tworzenie,

lepszego świata.

Mój ulubiony poeta: Nie mam ulubionego poety, lubię wiersze liryczne co o miłości mówią i o troskach życia codziennego. Staram się opisywać to, czego inni nie spostrzegają.

Środek stylistyczny, którego najchętniej używam: Wszystkie, które wywołują emocje oraz pobudzają wyobraźnię.

Kawiarenka jest dla mnie ważna, gdyż: Mogę pokazać moje oblicze, podzielić się z czytelnikami obrazami oprawionymi w ramy przeżyć. Przyozdobić kolorem emocji prostotą przekazu, bym był zrozumiany przez czytelnika i pozostawił ślad w jego pamięci. Często robię to w wewnętrznym dialogu. Istotne jest dla mnie pokazanie doznań takich, jak tęsknota, miłość, uczucie, które ludzi przybliża do siebie, kreując to, co piękne i niepowtarzalne. Lubię ukazywać piękno flory i fauny w wierszach o przyrodzie i enklawę cichego szczęścia, czytających poezję. Natchnąć optymizmem jutrzejszego dnia.

Świat bez poetów byłby: Był by pusty, szary.

 

Zwycięski wiersz, za który Zdzisław Zieliński otrzymał tytuł Mistrza Poezji Miesiąca Października 2021 znajduje się poniżej. Zapraszamy do lektury!

Przyjaciele

Byli sobie przyjaciele chudy i gruby.

Na jednym mieszkali podwórku.

Razem chodzili do jednej klasy

i razem siedzieli przy jednym biurku.

Chudy pomagał grubemu, a gruby pomagał chudemu.

Razem biegali i piłkę kopali,

i razem w przyjaźni tak dorastali.

Jak gruby kłopoty miał,

to chudy na siebie je brał.

Jak chudy się rozchorował,

to gruby go maścią smarował.

Gdy chudy dostał dwóję,

to gruby zaraz czwórę.

Takie ich były szkolne gry,

że średnia wyszła na trzy.

Przyjaciele razem dziewczyny poznali

i razem je w sobie rozmiłowali.

W jednym dniu je poślubili,

na jednym weselu się bawili.

Dzieci zaś razem się doczekali,

razem swe dzieci do szkoły posłali.

Przy jednym biurku ich dzieci siadły,

jeden był szczupły, a drugi siadły.

Ich dzieci razem też w piłkę kopią

w niepowodzeniach razem łzy topią.

Gdy szczęście ich dopadnie,

to cieszą się i uśmiechają ładnie.

 

Morał tej opowieści jest oczywisty

bądź zawsze szczery, a nie zawistny.

Przyjaźń przez wieki też się przydarza,

gdy ją pielęgnujesz, to się powtarza.

autor: Zdzisław Zieliński

 

Wiersz w prosty, narracyjny sposób przedstawia historię dwóch przyjaciół, którzy najpierw szli razem przez swoje szkolne „korytarze”, a później ścieżkami życia. W utworze zastosowano rymy parzyste, które nadają opowieści lekkości – zabieg taki stosowali wielcy mistrzowie bajek – Ignacy Krasicki i Adam Mickiewicz. Przywołuję ich nazwiska nieprzypadkowo. W moim odczuciu Zdzisław Zieliński wyraźnie nawiązuje tytułem swego tekstu do obu autorów i ich dzieł noszących tytuły: Przyjaciele.

Cechą typowej bajki jest morał. Występuje on również w zwycięskim tekście, domykając tym samym ram formalnych. „Przyjaźń przez wieki też się przydarza, gdy ją pielęgnujesz, to się powtarza” – piękna puenta podkreślająca, że przyjaźń przeszła z ojców na synów.

 

A. Kuchnia-Wołosiewicz

 

Wyróżnienie w konkursie na Kawiarnianego Mistrza Poezji  – Październik 2021 – powędrowało do Teresy Więckowskiej. Gratulacje!

 

„Dzieci rodzą się ze skrzydłami.

Nauczyciele pomagają im je rozwinąć.”

***

Nauczycielu…jesteś wielki

Podjąłeś się ogromnego wyzwania

Wziąłeś na barki ciężar ogromny

Lecz nie zawsze jesteś doceniany

 

Szkoła twym domen, a dom twoją szkołą

Do każdej lekcji stos przygotowań

Nie starcza czasu na wieczory rodzinne

Siedzisz po nocach by się nie zbłaźnić, nie denerwować

 

Dzieci kochają swoich wychowawców

Dajecie przykłady życia na dłużej

Nie oczekujesz orderów i poklasku

Po prostu wszystkiego dobrego uczysz

 

Marne masz grosze za swoją pracę

Lecz nie narzekasz, siedzisz cichutko

Nieraz popłaczesz sobie w kąciku

Że coś nie wyszło, czegoś zabrakło…

 

Bo twoim dzieciom Ciebie jest mało..

autor: Teresa Więckowska

 

autor opracowania: Agnieszka Kuchnia-Wołosiewicz  https://kuchniawolosiewicz.blogspot.com

Agnieszka Kuchnia-Wołosiewicz

Agnieszka Kuchnia – Wołosiewicz – ur. 1982 w Krakowie, polonistka, redaktor tekstów. Autorka książek: Jestem pod jego skrzydłami, AGATa. Sekrety Pierwszej Damy, Beata Szydło – zerwana umowa?, Nasze prywatne bohaterki – jesteś jedną z nich, a także redaktor pozycji: (Nie)wyśpiewane piosenki. Autorka cyklu wywiadów dotyczących działalności artystycznej w Sieci podczas pandemii Covid-19 i lockdownu, które są publikowane na portalach internetowych w Polsce i za granicą. Redaktor w Kulturanacodzien. Jakiś czas temu rozpoczęła przygodę z poezją. Jej utwory ukazały się w antologiach zbiorowych wydawnictw: KryWaj, Astrum i Czas na debiut, jest też laureatką Częstochowskiego Przeglądu Poetyckiego "Zapałki 2021".

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.