„Małe historie z dużych miast” – patronat KNCD!

Literacka podróż po najważniejszych miastach świata? To możliwe w najnowszej książce Agi Sarzyńskiej pt. Małe historie z wielkich miast od Wydawnictwa Wyszukane. Kultura na co dzień ma przyjemność obejmować patronatem tę niezwykłą książkę pełną nieoczywistych podróży…

Aga Sarzyńska w swojej najnowszej książce zabiera czytelników w podróż niemal dookoła świata. Przenosimy się do ośmiu miast na kilku kontynentach – wśród nich do Paryża, Teheranu, Hanoi czy Warszawy. Każde z nich ma swój niesamowity i niepowtarzalny klimat, wyjątkowych mieszkańców i różnorakie problemy, z którymi trzeba się zmierzyć.

Książka ma niezwykle ciekawą konstrukcję fabularną. Każde miasto to całkowicie nowa opowieść, ale przedstawiona z trzech różnych perspektyw. Każdy bohater widzi przedstawione zdarzenie inaczej, ma różne zdanie na jego temat. Czasami uczestniczy w nim osobiście, a czasami tylko przygląda się z boku. Przedstawiane sytuacje różnią się również w zależności od miejsca akcji. Sytuacja opisana w jednym mieście nie zawsze miałaby szansę zaistnieć gdzieś indziej.

Jako ludzie mamy skłonność do „przyklejania etykietek” i klasyfikowania ludzi według prostych i często opozycyjnych kategorii, jak np. „dobry – zły” czy „mądry – głupi”. Małe historie z wielkich miast pokazują, że takie pochopne wydawanie osądów nie zawsze jest właściwe i trafne. Dokonujemy ich zbyt szybko, bez poznania punktu widzenia drugiej osoby. W historiach Sarzyńskiej jest podobnie – po przeczytaniu pierwszego opowiadania z danego miasta od razu dzielimy kategoryzujemy. Dopiero po przeczytaniu kolejnych dwóch widzimy, że nie wszystko jest tak oczywiste, jak nam się wcześnie wydawało.

Z jednej strony wszystkie opisane historie różnią się od siebie. Każdy na innym krańcu kuli ziemskiej musi mierzyć się z innymi demonami, ale pomimo różnego wyglądu, stylu życia czy wychowania, wszyscy jesteśmy tacy sami. Pragniemy i dążymy do szczęścia. Chcemy spełniać swoje marzenia i zapewnić dobro i bezpieczeństwo swoim bliskim.

Małe historie z wielkich miast Agi Sarzyńskiej powinien przeczytać każdy, kto kocha powolne wędrówki krętymi i mniej znanymi uliczkami dużych miast, a przy tym poznawać w nich nowych, ciekawych ludzi. To również niezwykle ciekawa pozycja pod względem konstrukcji i rozwiązań fabularnych. Koniecznie po nią sięgnijcie i podczytujcie powoli, delektujcie się każdą historią. Gorąco polecam!

Wydawnictwo Wyszukane

Marcin Mieteń

kocha języki obce, podróże i książki, zainteresowany współczesną literaturą polską i kulturą arabską, a od niedawna także reportażem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.