Obchody 180-lecia Opery Wrocławskiej trwają!


Fot. Marta Szymańska, wnętrze Opery Wrocławskiej

Fot. Marta Szymańska, wnętrze Opery Wrocławskiej
Klasycystyczny budynek Opery Wrocławskiej mieszczący się przy ulicy Świdnickiej 35 wzniesiony został w latach 1839-1841 według projektu Carla Ferdinanda Langhansa. Budynek ten był przebudowywany dwa razy po pożarach w latach 1865 i 1871. Podczas drugiej przebudowy na krawędzi dachu umieszczone zostały rzeźby muz ze sztucznego piaskowca; obecnie znajdują się tam odlewy z zaginionych oryginałów wykonane na początku XXI wieku). W bogato zdobionym wnętrzu zachowało się większość zdobień z XIX wieku.
W tym roku od połowy października do końca listopada obchodzone jest 180-lecie Opery Wrocławskiej. Co jeszcze czeka nas w związku z tym wydarzeniem?
Cały Wrocław pod Operę!
W najbliższy listopadowy weekend (13 i 14 listopada) Opera z okazji jubileuszu przygotowała szereg niespodzianek. 13 listopada o godzinie 12:00 przy pomniku Bolesława Chrobrego odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej historii Opery. Na ekspozycji podziwiać będzie można archiwalne i rzadko publikowane fotografie. Będzie to dobra okazja na spojrzenie na gmach Opery z trochę innej perspektywy.
Tego samego dnia o godzinie 18:00 gmach Opery ozdobi widowiskowa iluminacja, natomiast na jednej ze ścian wyświetlona zostanie projekcja filmowa. Zgromadzeni przed Operą widzowie usłyszą wtedy utwór, który w 1841 roku otworzył gmach – a mianowicie uwerturę Egmont Ludwika van Beethovena w wykonaniu Orkiestry Opery Wrocławskiej pod batutą Maestro Bassema Akiki.
„Halka” Stanisława Moniuszki w reż. Grażyny Szapołowskiej, 11 i 13 listopada
Bilety: https://www.opera.wroclaw.pl/1/repertuar.php
Koncert „Wieczór patriotyczny”, 12 listopada
Bilety: https://www.opera.wroclaw.pl/1/spektakl.php?_id=5354

Źródło: opera.wroclaw.pl
Koncert Arii Nieznanych, 26 i 28 listopada. Będzie to wyjątkowe wydarzenie dedykowane zapomnianym kompozycjom z intencją nadania im nowego życia. Jest to zwieńczenie pracy śpiewaka Szymona Mechlińskiego, który korzystając z zasobów światowych archiwów, odnalazł zapisy utworów uśpionych przez setki lat. Tego dnia usłyszeć będzie można kompozycje m.in. Franciszka Mireckiego, Adama Minchajmera czy Henryka Jareckiego.
Bilety: https://www.opera.wroclaw.pl/1/spektakl.php?_id=5361
Serdecznie zapraszamy Was wszystkich do wspólnego muzycznego świętowania w Operze Wrocławskiej!
Źródła informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Opera_Wroc%C5%82awska, opera.wroclaw.pl