„Amp Futbol. Jedną nogą w finale” – recenzja książki

Amp Futbol Ekstraklasa. Mecz Kuloodporni Bielsko-Biała - Gryf Szczecin. fotograf: Piotr Bieniecki, https://www.fototeo.pl, licencja: CC BY-SA 4.0

Wydawnictwo SQN podjęło się niezwykłego zadania – jedną z ich najnowszych propozycji jest książka Amp Futbol. Jedną nogą w finale, która składa się z kilku reportażów i wywiadów, a dochód ze sprzedaży trafi do Stowarzyszenia Amp Futbol.

Bohaterami są tu ludzie po przejściach – jedni urodzili się z wadami, które uniemożliwiłyby im grę w piłkę nożną, jaką znamy ze stadionów i telewizji, gdzie brylują tacy zawodnicy jak Lionel Messi, Cristiano Ronaldo czy jeden ze sponsorów kadry Polski w Amp Futbolu – Robert Lewandowski. Drudzy przeżyli w swoim życiu tragiczne wydarzenia, które doprowadziły do utraty kończyn, co zmieniło ich życie o sto osiemdziesiąt stopni. W obu przypadkach mamy do czynienia z osobami, które nie chciały poddać się w walce o lepsze życie. Możemy przeczytać o tym, jak podchodzili do swoich problemów oraz próbowali pogodzić się z losem wierząc, że to co się stało ma większy sens, a także o ich walce ze słabościami, bólem, które towarzyszą im codziennie. Jest to wreszcie opowieść o radości, jaką daje uprawianie sportu, akceptacja trudnych wydarzeń i znalezienie w życiu pasji mobilizującej do stawania się lepszym człowiekiem oraz sportowcem. Warto przeczytać o reprezentantach Polski w Amp Futbolu i poznać ich lepiej. Zwłaszcza, że mają naprawdę sporo dystansu do siebie i poczucia humoru.

Dyscyplina ta rodziła się w bólach (dosłownie i w przenośni), co pomaga zrozumieć, dlaczego dopiero w ostatnich latach zaczęła zdobywać większe uznanie środowiska piłkarskiego i zainteresowanie publiczności. Mateusz Widłak i trener kadry Marek Dragosz opowiadają zarówno o tym, w jaki sposób próbowali zorganizować pierwsze zgrupowania oraz treningi, a także jak wyglądają kwestie organizacyjne w światowym oraz polskim Amp Futbolu – czytelnicy dowiedzą się jak wielki progres zaliczyła ta odmiana piłki nożnej w Polsce w ciągu dziesięciu lat istnienia oraz jak przedstawia się sytuacja w innych krajach (jeden z nich posiada nawet trzy poziomy rozgrywkowe w swojej lidze).

Nie sposób wymienić wszystkich osób o których opowiada książka wydana przez Sine Qua Non, ale jest ona warunkiem koniecznym do tego by lepiej zrozumieć ludzi zaangażowanych w ten sport i próbujących zmieniać życie niepełnosprawnych – nie tylko dorosłych, ale również dzieci, dla których nasi reprezentanci są prawdziwymi bohaterami.

www.wsqn.pl

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.