Dwie niesamowite książki od Wydawnictwa WAB!

Dwie niesamowite książki od Wydawnictwa WAB! Jakiś czas temu dzięki Wydawnictwu WAB w ręce polskich czytelników trafiły dwie niesamowite książki, które wywołały niemałą sensację poza granicami naszego kraju. Co to za książki?
Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę Ocean Vuong
Ocean Vuong jest wietnamsko-amerykańskim pisarzem, poetą i eseistą, a powieść Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę to jego debiutancka książka. Została nominowana do wielu prestiżowych nagród, pojawiła się również w zestawieniu bestsellerów „New York Timesa”. Chyba powoli odchodzimy od pisania listów, zamiast tego wolimy krótkie i szybkie wiadomości tekstowe, jednak Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę to bardzo długi list, który pisarz napisał do swojej matki. Może nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że kobieta nie umie czytać.
Bohater książki Vuonga opowiada o trudnej relacji rodzinnej i dorastaniu – niełatwo dorastać mu w Ameryce, ciągle szuka swojej tożsamości. Nie pomaga w tym trudna przeszłość matki związana z wojną w Wietnamie. Z czasem chłopak zaczyna również odkrywać swoją seksualność…
W prozie Vuonga czuć, że zajmuje się również poezją. Ma niewątpliwy talent w posługiwaniu się językiem – stosuje ciekawe metafory i trafnie dobiera porównania. Czuję jednak, że jeszcze nie wykorzystał w pełni swojego potencjału, dlatego z niecierpliwością czekam na jego kolejne książki, w których może jeszcze bardziej rozwinie skrzydła swojego talentu literackiego.
Wegetarianka Hang Kang
Hang Kang, koreańska pisarka, za Wegetariankę zdobyła Man Booker International Prize, która uznawana jest za drugą najważniejszą nagrodę literacką po Literackiej Nagrodzie Nobla. To tylko jeden z kilku powodów, aby sięgnąć po tę książkę.
Główną bohaterką lektury jest Yong-hye, która początkowo wiedzie niczym nie wyróżniające się życie koreańskiej kobiety. Przez pewien czas jednak w jej myślach zaczynają pojawiać się krwawe obrazy. Postanawia całkowicie zmienić swoje życie i przestać jeść mięso. W Korei role społeczne są bardzo ściśle uregulowane. Nikt nie powinien odstawać od reszty, a jeżeli już to zrobi jego postępowanie wywoła skandal i wszyscy będą starać się wrzucić go z powrotem w utarty schemat. Podobnie jest z Yong-hye. Kobieta, coraz bardziej odrzucana i niezrozumiana, zaczyna żyć w świecie swojej wyobraźni.
Wegetarianka to z pewnością nie książka dla wszystkich. Trudno znaleźć w niej cechy klasycznej powieści i konstrukcji fabuły. Czytelnik często błądzi w oparach absurdu i niemal onirycznych obrazach. Ja traktuję to raczej jako zaletę – czasami dobrze spróbować czegoś innego.
Obie książki z pewnością łączy azjatyckie pochodzenie ich autorów, którzy patrzą inaczej na świat niż w znany nam „zachodni” sposób. Myślę, że właśnie dzięki tej świeżości książki zdobyły rozgłos i wiele wyróżnień. Gorąco polecam!