Wjelka Una zaprasza w swoje progi. Teatr Przypadków Feralnych i „Uni”

Codziennie borykamy się z setkami problemów, będących o mniejszej lub większej wadze. Szukamy swojej ścieżki życiowej, powołania. Zastanawiamy się, czy wybory, które podejmujemy, są słuszne i odpowiednie dla naszej przyszłości.
A co gdyby nie musieć o tym wszystkim myśleć i decydować?
Czy nie żyłoby nam się o wiele lepiej, gdyby to ktoś przygotował dla nas plan i podarował narzędzia do jego realizacji?
Wyobraźcie sobie świat, gdzie „nie decydujecie o zachowaniach – od dawna istnieje odpowiedni paragraf regulujący zasady postępowania. Przewidziany jest każdy wariant, bo Wjelka Una zaplanowała wszystko. Niczym nie musicie się martwić.”
Czy właśnie tego chcemy? A może już od dawna żyjemy na planecie, która pozbawiła nas człowieczeństwa? I z dnia na dzień coraz bardziej stajemy się podwładnymi Unych, pozwalając im nami sterować.
Miłość, rozpacz, strach, rozdrażnienie, chęć zmiany, próba przeciwstawieniu się schematom, poszukiwanie szczęścia – a z drugiej strony tysiące punktów mówiących o tym, kim masz być, jak się zachowywać oraz jaka jest twoja rola w przedstawieniu zwanym życie.
„Uni” Teatru Przypadków Feralnych to autorski projekt w reżyserii Natalii Mazurkiewicz. Troje bohaterów – Wjelka Una, Matka Polka oraz Biuro Racja zabierają nas do świata absurdu, który niejednokrotnie potrafi zaskoczyć. Otrzymujemy dość przerażający obraz społeczeństwa, które z pozoru wydaje się dość nierealne, a przede wszystkim budzące zaniepokojenie, że być może aktualnie jesteśmy w procesie kształtowania się na obywateli, których nam przedstawiono. Nasze myśli zaczynają się kotłować, zadajemy sobie szereg pytań, zaczynamy zastanawiać się, czy moje JA chcę żyć w takiej przyszłości i jak sprawić, aby uniknąć takiego scenariusza.
Odtwórczynie – aktorki młodego pokolenia z ogromnym zaangażowaniem wcielają się w swoje postaci. Bardzo różne, mocno charakterystyczne, każda z nich ma swoje własne, indywidualne, wyróżniające się cechy – zarówno charakteru, jak i garderoby. Strach Matki Polki objawia się w inny sposób niż Biura Racji czy Wjelkiej Unej, ale jednak nadal jest to ta sama emocja, tylko pokazana w różnych odsłonach, na tyle odmiennych, że widz ma szanse na utożsamienie się z którymś z tych wariantów. Daje to możliwości do szerokiego pola interpretacyjnego, pozwalającego nam na chwilę zatrzymania się i spojrzenia w swoją duszę głębiej. Przemyślenia emocji, zachowań oraz racji, którymi się kierujemy.
Zastosowany zabieg niedosłowności sprawia, że nasza wyobraźnia szaleje.
Maksymilian Trzeci poprzez stworzoną scenografię pomaga nam przenieść się w pewnym sensie do nierealnego świata. To. co widzimy na pierwszy rzut oka, wraz z bieg wydarzeń zmienia swoje pierwotne znaczenie. Natomiast każdy przedmiot zostaje na tyle dobrze ograny, że nie mamy problemu z przełożeniem sobie przedstawionej abstrakcji na rzeczywistość.
Teatr Przypadków Feralnych w swojej sztuce porusza wiele aspektów dotyczących bytności i zachowań ludzkich oraz wiążących ich relacji. Otwiera oczy szerzej, sprawia, że choć na moment skupiamy się na tym, co wydarza się wokół nas i jak ogromną rolę w tym wszystkim odgrywamy my jako ludzie, istoty myślące, pragnące czegoś więcej. Jak ważne jest móc wyrażać siebie, mówić to, czego się pragnie, nie być za to ganionym. W spektaklu możemy odnaleźć wiele nawiązać do obecnych wydarzeń politycznych. Jednak historia, której jesteśmy obserwatorami, została zbudowana w sposób na tyle uniwersalny, że spokojnie możemy stwierdzić, że utwór ma wiele cech, aby stać się ponadczasowym.
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Teatru i zapoznania się z aktualnym repertuarem: https://feralni.com/
Pamiętaj, UNI mają na Ciebie oko. 😉
Obsada:
Matka Polka – Marta Kalandyk/ Magdalena Jewuła
Biuro Racja – Jagoda Siwińska/ Hanna Grabiec
Wjelka Una – Alicja Kurowska
Scenariusz i reżyseria: Natalia Mazurkiewicz
Muzyka: Adam Goik
Scenografia: Maxymilian Trzeci
*Cytowany fragment w artykule pochodzi ze strony: https://feralni.com/uni-2/
*Umieszczone fotografie pochodzą ze strony: https://feralni.com/uni-2/ oraz https://www.facebook.com/przypadkowferalnych