Czy warto odwiedzić „Dom głosów”? Recenzja książki

Dom głosów to najnowsza powieść, której autorem jest Donato Carrisi – człowiek wielu talentów, lecz przede wszystkim pisarz. Tym razem nie mamy do czynienia (jak w poprzedniej powieści Gra Zaklinacza) z geniuszem zbrodni – historia jest o wiele bardziej kameralna i wiarygodna, a w mojej ocenie po prostu lepsza.

Sednem historii jest opowieść o mieszkającym we Florencji psychologu dziecięcym nazwiskiem Pietro Gerber. Pewnego dnia dzwoni do niego koleżanka po fachu, która w odległej Australii ma problem z uleczeniem dorosłej pacjentki upierającej się, że jako dziecko zamordowała swojego brata. Gdy Hanna Hall przybywa do Włoch trafia do gabinetu Gerbera i wraz z nim odkrywa powoli to, co wyrzuciła z pamięci mieszkając w dzieciństwie w ojczyźnie Michała Anioła.

Oczywiście, jak to bywa w przypadku tego autora, fabuła jest znacznie bardziej skomplikowana. Na szczęście Carrisi tym razem daje „oddychać” swoim postaciom – pogłębia ich portret psychologiczny i nieco utrudnia szybkie zrozumienie tego na czym będzie polegało finałowe zaskoczenie, (które jest już znakiem firmowym tego twórcy). W porównaniu do poprzedniej książki nie ma tu elementów science fiction, a zamiast tego są wątki, które można raczej odnieść do świata nadprzyrodzonego. Odpowiadając jednak na pytanie, czym właściwie jest Dom głosów należy napisać, że jest to przede wszystkim historia o zmaganiach z własną przeszłością – opowiada o bólu, który jest w nas zagrzebany, przez co nie potrafimy się od niego uwolnić. Jest tu również miejsce na wielopłaszczyznową analizę relacji między dziećmi i rodzicami.

Dobrze wypadają zarówno psycholog Gerber jak i leczona przez niego Hanna. Szkoda, że nie poświęcono więcej miejsca żonie Pietra, ponieważ wątek małżeństwa został potraktowany nieco na odczepnego. Niekwestionowaną gwiazdą powieści jest niejednoznaczna panna Hall, która każdym kolejnym rozdziałem staje się coraz bardziej intrygująca, a czytelnik zaczyna zadawać sobie pytania o to kim właściwie jest i dlaczego zjawiła się we Florencji.

Zdecydowanie polecam tę powieść miłośnikom książek psychologicznych, dreszczowców oraz kryminałów, ponieważ nie jest to powieść gatunkowa – jest to raczej Donato Carrisi w bardzo dobrej formie i niech to będzie najlepszą rekomendacją Domu głosów.

www.wydawnictwoalbatros.com

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.