Bąk na co dzień – lekcja dystansu

Duże, kolorowe, pstrokate i przyjazne dla oka. Tak można by określić większość książek, które uczą najmłodszych, jak rozpoznawać zwierzęta, poprawnie pisać litery i cyfry czy chociażby nazywać kolory. Są to bez wątpienia podstawy znajomości otaczającego nas świata. Ta sama rzeczywistość również obfituje w „inne” zjawiska – gastryczne. Z poczucia wielości zjawisk, obecnych w życiu każdego, nieważne czy małego, czy dużego, powstała Książka o bąkach. Leksykon pierdów. Brzmi…intrygująco, ale najważniejsze, że nie śmierdzi.
Cóż rzec o publikacji, która w misterny sposób wprowadza czytelnika w świat gazów jelitowych – temat tak wstydliwy dla wielu dorosłych, że kompletnie pomijany we wszystkich rozmowach. Nie warto jednak udawać, że wszystkich nie dotyczy. Wszak bąki puszczamy w każdym wieku, niezależnie od płci czy koloru skóry. I choć nie każdy posiada dystans do własnych tworów jelitowych, tym bardziej imponuje fakt dystansu, który pozwolił na sklasyfikowanie i zilustrowanie wszystkich bąków, jakie towarzyszą nam na co dzień. Urzekające jest ujęcie w ramy sytuacyjne i rodzajowe gazów, z którymi borykamy się podczas kąpieli, spotkań towarzyskich lub odpoczynku. Nie tyle pokaźna wyobraźnia autorki, ile adekwatność treści do momentów, w których, chcąc nie chcąc, puszczamy parę – bynajmniej nie z ust.
Niech się nie martwią wszyscy, którzy chcieliby skazać na zapomnienie książkę, która przecież powinna być edukacyjna, a uczy jakichś głupot. Te „głupoty”, jak mógłby ktoś rzec, to po prostu prawda o życiu i funkcjonowaniu organizmu człowieka, ujęta w ilustracje dla najmłodszych. Rysunki autorstwa Marii Buchmann uroczo obrazują śmierdzące sytuacje, w których każdy choć raz w życiu się znalazł. Całość tekstów, opisujących rodzaje bąków, nawet ich specjalne nazewnictwo i odsyłacze do konkretnych stron – wszystkie elementy są wydane naprawdę poważnie, w stylu autentycznego leksykonu, bez krzty głupkowatości czy bezmyślności.
Bąkiem a prawdą, przydałoby się w życiu tyle dystansu, ile potrafią mieć Stine i Hannah Dreyerowie, autorzy tej książki, do krępujących sytuacji nawiedzających nas każdego dnia. Zwłaszcza od dzieci, którym przeznaczona jest Książka o bąkach, powinniśmy czerpać świadomość i ciekawość świata. Pamiętać, że rzeczywistość nie składa się tylko z rzeczy miłych i pięknych, a sposobność do sytuacji wstydliwej czy krępującej może zdarzyć się każdemu. Choćby (i zwłaszcza) był to bąk na co dzień.