Życie jak w Madrycie? – „Sobremesa” Mikołaja Buczaka

Jeśli myślicie, że Hiszpania to tylko plaże i słońce (hiszp. playa y sol) jesteście w błędzie i to dużym. Dlaczego? Dowiecie się z książki Mikołaja Buczaka pt. „Sobremesa. Spotkajmy się w Hiszpanii” (Wydawnictwo Poznańskie), o której więcej w artykule poniżej.
Hiszpania to kraj niewiarygodnie różny pod względem językowym, ale i kulturowym. W przeszłości wielki wpływ na oba aspekty mieli m.in. Arabowie i islam. A jak jest dzisiaj? Na tle kraju najbardziej wyróżniają się Baskowie, którzy używają jednego z najbardziej wyjątkowych języków świata – język baskijski należy do rzadkiej grupy języków izolowanych, czyli nie jest spokrewniony z żadnym innym językiem. Znajdziemy tu też wiele informacji o Katalończykach czy Galisyjczykach. Razem z Buczakiem odwiedzimy też wiele miast i miasteczek, w tym Madryt i Barcelonę. W ten sposób poznamy chyba wszystkie najważniejsze odpowiedzi na pytanie „jaka naprawdę jest Hiszpania?”.
Bardzo ważne jest to, że Buczak zwraca szczególną uwagę na codzienne życie Hiszpanów, pokazuje ich przeciętną egzystencję. Hiszpańskie życie niewątpliwie różni się od życia typowego Polaka, jednak co ciekawe Hiszpanie to jeden z najwięcej pracujących narodów w Europie. Podejmując temat typowego dnia nie możemy pominąć kuchni! Z drugiej strony Buczak porusza kwestię, która wywołuje burzliwe dyskusje i kontrowersje – szkodliwość turystyki. Jest to jeden ze skutków świadomości świata na temat Hiszpanii – dla większości z nas to miejsce do plażowania. Z drugiej strony przynosi to państwu ogromne zyski. Bardzo trudno w tej sytuacji znaleźć złoty środek.
W książce zostały również opisane różnice między różnymi regionami. Ciekawą formą jest umieszczenie w książce… żartów na ich temat opowiadanych przez samych Hiszpanów. Myślę, że one najlepiej oddają stereotypy, ponieważ tworzą je sami zainteresowani. Ale najważniejsze, że ludzie tam mieszkający mają ogromny dystans do siebie, starają się również śmiać z własnych przywar i wad.
Buczak podejmuje również tak ważne tematy jak historia hiszpańskiego feminizmu czy praw osób LGBT+ w tym kraju. Warto podkreślić, że Hiszpania była jednym z pierwszych krajów na świecie, które wprowadziły małżeństwa par jednopłciowych. W „Sobremesie” wspomniane są również inne ważne wydarzenia historyczne, które ukształtowały współczesny Półwysep Iberyjski.
Książkę bardzo gorąco polecam dla wszystkich miłośników Hiszpanii i ciekawych podróży. Mikołaja Buczaka bez cienia wątpliwości możemy nazwać ekspertem w dziedzinie iberystyki, a jego pasję do Hiszpanii czuć w każdym napisanym przez niego zdaniu. „Sobremesa” to jednak coś więcej niż zwykły przewodnik, nie znajdziemy tu historii najbardziej znanych zabytków. Tutaj najważniejsi są ludzie! A czym jest tytułowa sobremesa? Sięgnijcie po książkę Mikołaja Buczaka, tam znajdziecie odpowiedź!