Generacja Zmian. Pokolenie Z chce inspirować

Kiedy podejmowane są decyzje, których decyzje najbardziej dotkną właśnie nas, przedstawicieli pokolenia Z, raczej nie jesteśmy pytani o zdanie, przez co młodzi Polacy przestają wierzyć w to, że ich głos może być nie tylko usłyszany, ale i wysłuchany. Wybierają więc bierność, nie głosują, nie podejmują działania, poddając się już na starcie. To jednak my, już za kilkanaście lat, będziemy decision-makers i, mamy nadzieję, że zostaniemy zapamiętani także jako changemakers, którzy skutecznie zmierzyli się z globalnymi wyzwaniami dzięki międzypokoleniowej współpracy i dialogowi opartemu na wzajemnym szacunku. Chcemy już dziś kształtować świadome i krytycznie myślące społeczeństwo obywatelskie, skupiając się na uczniach szkół średnich i tak właśnie powstała Generacja Zmian – projekt realizowany przez ósemkę licealistów z V LO w Krakowie, którzy postanowili zmierzyć się z problemem niskiej partycypacji społecznej wśród młodzieży. 

W grudniu rozpoczęliśmy pracę nad projektem, ale nie mieliśmy jeszcze pojęcia, jak wielki zasięg osiągnie nasza inicjatywa; skupiliśmy się więc przede wszystkim na pisaniu o krakowskich fundacjach i stowarzyszeniach. Gdy jednak nasze grono odbiorów stało się bardziej ogólnopolskie, zdecydowaliśmy się podjąć to wyzwanie i wyjść poza ramy projektu realizowanego lokalnie. Dziś piszemy już o możliwościach zarówno krakowskich, jak i ogólnopolskich czy międzynarodowych i staramy się jak najlepiej realizować swój cel: pokazywanie, jak wiele możliwości czeka na młodych ludzi, którzy odważą się opuścić swoją strefę komfortu. Bo tylko w ten sposób, przełamując własne lęki, obawy i kompleksy, możemy zmieniać świat.

Jak wynika z przeprowadzonej przez nas sondy, ponad 50% naszych rówieśników nie angażuje się społecznie, uzasadniając to brakiem czasu lub chęci. Z każdym kolejnym tygodniem otrzymujemy jednak coraz więcej wiadomości, że dzięki Generacji Zmian ktoś zdecydował się zaaplikować na jakiś z polecany przez nas międzynarodowych programów, zaangażować się w wolontariat czy wziąć udział w jakimś wydarzeniu. Takie historie są dla nas ogromną motywacją i dowodem na to, że stajemy się świadkami zmian generowanych przez nasze pokolenie!

Przez ponad cztery miesiące opublikowaliśmy ponad 70 artykułów i wywiadów na naszej stronie, opublikowaliśmy kilkanaście filmów, w tworzeniu których wzięli udział młodzi działacze społeczni z całej Polski, nagraliśmy też dwa odcinki podcastu i nawiązaliśmy współpracę z ponad trzydziestoma stowarzyszeniami i fundacjami, spośród których wymienić można np. European Youth Parliament czy stowarzyszenie Demokracja w Praktyce. Nie kierujemy się jednak liczbami, a feedbackiem, który otrzymujemy każdego dnia i którzy przekonuje nas, że idziemy w dobrym kierunku i odpowiadamy na realne potrzeby młodych ludzi – często tych z mniejszych miejscowości, którzy tym bardziej potrzebują rzetelnej informacji o dziesiątkach możliwości będących na wyciągnięcie ręki każdego, kto zdecyduje się przełamać swoje obawy. Dziesiątki artykułów na naszej stronie przekonują, że warto! Napisaliśmy między innymi o Zuzi Borowskiej, która bierze udział w międzynarodowych konferencjach klimatycznych, Oli Kudybie – absolwentce Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship, Zuzie Karcz, która planuje zostać prezydentką, Dominice Lasocie – stypendystce angielskiej szkoły i uczestniczce wakacyjnego programu na Yale czy Piotrze Wasilewskim, przewodniczącym Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem i Patryku Golbie-Zawadzkim, działaczu Ogólnopolskiej Federacji Młodych. Mamy nadzieję, że ich historie, którymi dzielą się na łamach naszej strony, zainspirują do działania setki kolejnych osób – bo jeśli nie my, to kto?

Jako Generacja Zmian chcemy przekonywać, że młodzież może brać udział w budowaniu świata na własnych zasadach, a nasz głos powinien być wysłuchany. Jako pokolenie Z chcemy nie tylko inspirować – przede wszystkim, chcemy działać.

Znajdziesz nas tutaj:

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. marvin pisze:

    Pokolenie Z to szczególna generacja. Wychowani na smartphonach, technologii i szybkim internecie. Wydawałoby się, że można tylko narzekać, ale ostatecznie stwierdzam, że moga wnieść same plusy na rynku pracy. Garść przmyśleń tutaj https://lepszymanager.pl/pokolenie-z-jak-zarzadzac/ Swoją drogą zastanawiam się jaki będzie skrót kolejnego pokolenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.