Teatr bez wychodzenia z domu – „Młodzi w Starym online”

Odpowiadając na sytuację zagrożenia i ogłoszenie społecznej kwarantanny, teatry w Polsce licznie zaczęły wprowadzać możliwość korzystania z ich zasobów online, w formie “wirtualnego repertuaru”, udostępniając co jakiś czas publiczności zarchiwizowane przedstawienia. Nie inaczej było z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, który podtrzymując regularny tryb pracy, wyszedł naprzeciw kulturowemu kryzysowi. Zachęcił publiczność do przypomnienia Makbeta Andrzeja Wajdy dostępnego na portalu Ninateka, rozpoczął prowadzenie Krakowskiego Salonu Poezji w Internecie oraz zorganizował wirtualny repertuar na najbliższe tygodnie, który zainaugurował pokaz Akropolis w reż. Łukasza Twarkowskiego.
Pragnienie narodowej sceny do pozostania w kontakcie z widzami, w uwarunkowanym epidemicznymi okolicznościami czasie, poszło o “nowatorski” krok dalej. Z racji, że zaplanowane na najbliższe miesiące “stacjonarne” premiery nie dojdą w przewidzianych terminach do skutku, zespół artystyczny oraz pracownicy Narodowego Starego Teatru we współpracy z Wydziałem Reżyserii Dramatu krakowskiej AST rozpoczęli projekt “Młodzi w Starym online”.
Przedsięwzięcie zakłada cykl 13 premier, które zrealizują studentki i studenci III roku, pracujący pod opieką artystyczną Remigiusza Brzyka oraz II roku, tworzący pod opieką Pawła Miśkiewicza. W każdym tygodniu, rozpoczynając od 20 kwietnia, na kanale YouTube Narodowy Stary Teatr Live widzowie będą mogli obejrzeć dwie premierowe etiudy. Studenci reżyserii oraz dramaturgii wezmą na warsztat dzieła literatury dawnej i współczesnej, by zastanowić się nad zachwianymi dziś wartościami oraz spróbować znaleźć odpowiedź na uniwersalne pytania, które przyszły wraz z pandemią. Co znaczy dom? Po co jest praca? Jaki sens ma nadzieja? Czym będzie samotność, a czym stanie się miłość? Projekt otworzą Dom dzienny, dom nocny Olgi Tokarczuk w reż. Anny Mazurek oraz W poszukiwaniu straconego czasu wg Marcela Prousta w reż. Zofii Gustowskiej.
Epidemiczny proces twórczy zaowocuje z pewnością ciekawymi pracami, których będziemy świadkami bez wychodzenia z domu. W eksperymentalnym projekcie wyczuwam jednak głębszy, spekulatywny potencjał. “Młodzi w Starym online” mogą stać się bowiem próbą wypracowania innowacyjnych form teatru zapośredniczonego przez nowe technologie oraz zbudowania wirtualnych strategii przekazu i relacji z widzami. Innowacyjne przedsięwzięcie, będące zachęcającą alternatywą wiosennej rozrywki, z pewnością umili czas społecznej kwarantanny.
Kalendarz premier:
20.04. Dom dzienny, dom nocny reż. Anna Mazurek
21.04. W poszukiwaniu straconego czasu reż. Zofia Gustowska
27.04. Cierpienia Młodego Wertera reż. Tomasz Fryzeł
28.04. Niezastane miasta reż. Małgorzata Jakubowska
04.05. Klątwa reż. Maciej Hanusek
05.05. Przestrzenie reż. Kacper Romaniuk
11.05. Mała syrenka reż. Mira Mańka
12.05. Kochanowski reż. Piotr Froń