Archeologia to most, czyli recenzja „Historii archeologii”

Dzisiaj chciałbym zaprezentować Wam drugą książkę (po Historii sztuki, o której przeczytacie tutaj) ze specjalnej serii Wydawnictwa Arkady przedstawiającej najważniejsze dzieła z każdej dziedziny nauki. Teraz czas na Historię archeologii pod redakcją Paula Bahna z przedmową Briana Fagana.
Historia archeologii zaczyna się około 4 miliony lat temu – to właśnie wtedy wyruszamy razem z autorami w niezwykłą podróż w czasie i całym świecie. Odwiedzimy razem wszystkie miejsca, gdzie zaczęła się historia naszego gatunku, a dokładniej stanowiska archeologiczne, na których legendarni i najwybitniejsi naukowcy prowadzili swoje wykopaliska. Dzięki nim możemy prześledzić fazy rozwoju człowieka w różnych miejscach na świecie, które zazwyczaj nie wiedziały o swoim istnieniu, a tworzyły równie spektakularne rzeczy, często bardzo do siebie podobne w formie i zastosowaniu.
Na dole części ze stron autorzy umieścili oś czasu, na której zaznaczono najważniejsze wydarzenia z danej epoki, które składają się na historię całej ludzkości, od pierwszych ludzi do dzisiaj. Idealnie ujął to wydawca, albowiem napisał, że książka odpowiada na pytania: Kim jesteśmy? Skąd pochodzimy?
Archeologia to most łączący nas z losami i życiem naszych przodków, którego podstawami są ciekawość i chęć poznania własnej historii i tożsamości. Wynika to chyba z potrzeby dopasowania się do jakiejś grupy, a może poczucia ciągłości dziejów, by mieć świadomość, że nie wzięliśmy się znikąd?
Historia archeologii zachwyca mnogością ilustracji. Przedstawiają one stanowiska archeologiczne z całego świata, wykopane artefakty i monumentalne budowle nie tylko w miastach, ale również w środku dżungli czy pustyni. Tak jak w Historii sztuki znajdują się nawigatory, które zwracają naszą uwagę na najważniejsze elementy i szczegóły zdjęć. Oprócz tego każdą nową epokę mapa świata z zaznaczonymi na niej miejscami, które zostaną opisane.