Kwadrans w księgarni na Święta – cz. I

Zbliżają się Święta. Z tej okazji oprócz premier literackich będziemy polecać najlepsze książki, które zostały wydane w ostatnim czasie i świetnie nadadzą się na prezent dla rodziny i bliskich!
- Polski new look, Barbara Banaś, Wydawnictwo Marginesy (premiera 6 grudnia)
To pozycja, którą każdy miłośnik designu i kolekcjoner ceramiki powinien mieć! Design przełomu dekad lat 50. i 60. XX wieku reklamowano często jako „new look”. Ten wpadający w ucho zwrot stał się hasłem wywoławczym debiutanckiej kolekcji Christiana Diora, do Polski zaś nowe trendy dotarły na krótko przed polityczną „odwilżą” 1956 roku. Niezwykłą rolę w propagowaniu „nowoczesności” i pojęcia „dobrego wzoru” odegrał założony przez Wandę Telakowską Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Ceramiczny design lat 50. i 60. w Polsce to jednak nie tylko projekty powstające w pracowniach Zakładu Ceramiki i Szkła IWP – to ciekawa i dotąd rzadko prezentowana oferta polskich wytwórni porcelany, porcelitu i fajansu. W tej bogato ilustrowanej książce (ponad 200 kolorowych fotografii) znajdują się informacje o historycznych kontekstach rozwoju europejskiego i polskiego wzornictwa i animatorskiej roli IWP. Są też historie i dokonania poszczególnych ośrodków (fabryk w Wałbrzychu, Jaworzynie Śląskiej, Chodzieży, Ćmielowie, Pruszkowie, Tułowicach, Bogucicach, Włocławku, Mirostowicach), wytwórni prywatnych (Steatyt) i zakładów związanych z Cepelią (Kadyny, Bolesławiec, Włocławek, Łysa Góra). Książkę wzbogacają zapisy rozmów z projektantami, wykaz projektów rzeźby figuralnej i biogramy artystów.
- Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu, Agata Romaniuk, Wydawnictwo Poznańskie
„Z miłości? To współczuję” to opowieść o współczesnym Omanie. O kobietach i mężczyznach, którzy skrywają namiętności pod diszdaszami i abajami, a potajemnie korzystają z Tindera. O umowach przedślubnych, do których warto wpisać sumę, jaką dostanie żona za urodzenie każdego dziecka, a także obietnice finansowania przez męża studiów medycznych. O kraju, w którym kobiety wolą się zaszyć przed ślubem, żeby udawać dziewice. Jest to wreszcie reportaż o miejscu, w którym kontraktowe małżeństwa wciąż są codziennością, a zakochani wbrew woli rodziców mogą zwrócić się do sułtana Kabusa Ibn Sa’ida z prośbą o błogosławieństwo.
Recenzję tej książki, którą opublikowaliśmy na naszej stronie, znajdziecie tutaj.
- Historia sztuki, Stephen Farthing, Wydawnictwo Arkady
Bogato ilustrowana książka przedstawia najważniejsze dzieła sztuki, prezentowane w największych galeriach i muzeach świata, reprodukowane w licznych publikacjach i periodykach, często wykorzystywane też na okładkach powieści. Czytelnik prowadzony jest przez epoki, style i nurty, zilustrowane najważniejszymi dziełami malarstwa, rzeźby, sztuki konceptualnej i performance’u. Obszerne kompendium wiedzy o historii sztuki światowej. Ponad 1 100 kolorowych ilustracji najwybitniejszych dzieł sztuki. Omówienie wszystkich najważniejszych dziedzin w sztukach plastycznych, od malarstwa i rzeźby po sztukę konceptualną. Przejrzyste opracowanie osi czasu, które ułatwiają orientację w chronologii zjawisk artystycznych. Atrakcyjna szata graficzna.
Recenzję tej książki, którą opublikowaliśmy na naszej stronie, znajdziecie tutaj.
- Zwierzaki zwyklaki, Bibi Dunom Tak, Wydawnictwo Dwie Siostry
Kontynuacja „Zwierzaków cudaków”: czterdzieści zaskakujących portretów zwykłych niezwykłych zwierząt.
Mysz, komar, ślimak, sikorka, biedronka. To zwierzęta, które często widujemy, najzwyklejsze w świecie. A mimo to zupełnie niezwykłe. Na przykład taka mysz. Czy wiedzieliście, że mysie samice są prawie ciągle w ciąży? Od czapli po mewę, od osy po lisa – każde z dobrze nam znanych zwierząt ma w sobie coś zadziwiającego.
Tekst uzupełniają piękne czarno-białe ilustracje.
Recenzję tej książki, którą opublikowaliśmy na naszej stronie, znajdziecie tutaj.
- Łzy walki. Mój manifest w obronie zwierząt, Brigitte Bardot, Wydawnictwo Literackie
„Ofiarowałam kiedyś swoją młodość i urodę mężczyznom. Dziś ofiarowuję swoja mądrość i doświadczenie zwierzętom”. Była symbolem seksu, gwiazdą kina i utalentowaną piosenkarką. Tuż przed swoimi czterdziestymi urodzinami Brigitte Bardot zaszokowała świat, rezygnując nagle i nieodwołalnie ze wspaniałej filmowej kariery. Wszystko po to, aby w całości poświęcić się najważniejszej misji swojego życia. Walce o prawa zwierząt. Zabijanie drewnianą pałką dwutygodniowych małych fok, okrutny rytualny ubój w rzeźniach, wykorzystywanie zwierząt w ogrodach zoologicznych i cyrkach. Koszmary, których była świadkiem, tylko umocniły w niej przekonanie, że w walce o elementarny szacunek dla każdej odczuwającej cierpienie istoty, nie może być żadnych kompromisów. „Łzy walki” to nie tylko porywający humanitarny apel jednej z najbardziej znanych obrończyń zwierząt. To także poruszająca autobiografia i życiowe credo niesamowitej kobiety – impulsywnej, zdeterminowanej i nieustraszonej. Kontrowersyjność, którą od lat wytykają jej niektórzy politycy i bezduszne korporacje, pozwoliła jej uczynić dla dobra zwierząt więcej niż komukolwiek innemu.
Recenzję tej książki, którą opublikowaliśmy na naszej stronie, znajdziecie tutaj.
Powyższe opisy pochodzą od wydawców, a zdjęcie w tle ze strony foter.com.