Ale się będzie działo w Poznaniu, czyli festiwal Ale Kino!

Dni są krótkie i mroźne, zapach mandarynek zaczyna unosić się w powietrzu, w radio słychać pierwsze podrygi świątecznych reklam, a Poznaniacy mają oczy dookoła głowy (i to całkiem dosłownie). Te oznaki sugerują, że wielkimi krokami zbliża się grudzień, a wraz z nim International Young Audience Film Festival Ale Kino! w mieście rogala świętomarcińskiego.
Ten festiwal to świetna okazja, aby przekonać się, że kinematografia to nie tylko dobrze znane ośrodki, takie jak Stany Zjednoczone. W tym roku mamy mocną reprezentację kina holenderskiego oraz filmy z takich państw jak Kirgistan czy Australia – mówił, podczas tegorocznej konferencji prasowej, dyrektor festiwalu Jerzy Moszkowicz.

fot. materiały prasowe MFFMW Ale Kino! (Piotr Bedliński)
Kino dla dzieci i młodzieży budzi skrajne skojarzenia. Dla jednych to wielkie, wystawne animacje spod znaku Myszki Mikki, a dla innych tandetne klisze oraz musicale osadzane w pastelowych realiach amerykańskich szkół średnich – nie ma miejsca na to, co pomiędzy. Tu do akcji wkracza Festiwal Ale Kino! pokazując, że przestrzeni, wbrew pozorom, jest naprawdę sporo, a świat kina młodego widza wcale nie musi być taki infantylny, ani czarno-biały (tudzież pastelowy). Obrazy prezentowane podczas całego tygodnia trwania wydarzenia są na bardzo wysokim poziomie audiowizualnym oraz merytorycznym i traktują dzieciaki oraz świeżo upieczonych dorosłych jak ludzi, którymi przecież są. Mają własne poważne problemy. Kiedy mają potrzebę płaczu lub krzyku po prostu to robią – nie zawsze chce im się tańczyć synchronicznie na stolikach w szkolnym bufecie i tutaj jest to rozumiane. Bohaterów prawie wszystkich filmów tegorocznej selekcji łączy to, że każdy z nich czegoś szuka – akceptacji, prawdy, miłości, szczęścia, przyjaźni, przygód, siebie.

fot. materiały prasowe MFFMW Ale Kino! (Piotr Bedliński)
To wszystko sprawia, że Ale Kino! staje się festiwalem widza nie tylko niedorosłego zgodnie z metryczką urodzenia, ale także młodego mentalnie z otwartym umysłem, który jest gotowy, aby ponownie spojrzeć na rzeczywistość oczyma dziecięcej wyobraźni lub skonfrontować się z nastoletnim światem, takim jakim jest on naprawdę: bez lukru, brokatu i upiększaczy. Filmy stają się czymś więcej – nie są tylko obrazami rzucanymi przez projektor, ale podstawą do międzypokoleniowego dialogu i zrozumienia.

fot. kadr z filmu Cały świat Romy (2019)
W tym roku rywalizacja o statuetki będzie niezwykle zaciekła. W pierwszym tygodniu grudnia w Poznaniu będzie można zobaczyć m.in. Młodego Ahmeda, za którego reżyserię statuetkę w Cannes odebrali bracia Jean-Pierre i Luc Dardenne, filmy docenione wcześniej na Berlinale, championa tegorocznych festiwali dla młodych widzów dookoła globu Cały świat Romy, niemieckiego pretendenta do Oscara, czyli Błąd systemu i fińskie Młode, głupie serce oraz wiele, wiele innych.

fot. plakaty festiwalu Ale Kino!
Przez te 56 lat swojej historii można powiedzieć, że festiwal stał się dla Poznania w sferze filmowej tym, czym od dawna są Rogale Świętomarcińskie na arenie gastronomicznej – osobiście nie wyobrażam sobie listopadowej kawy bez lukrowanego półksiężyca, a grudnia bez festiwalu Ale Kino!
Festiwal potrwa w Poznaniu od 1 do 8 grudnia 2019 r.
Program dostępny jest na stronie http://www.alekino.com
Bilety na seanse można kupić w kasach poznańskiego Multikina, Nowego Kina Pałacowego, Sceny Wspólnej i na http://bilety24.pl
Organizator: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
Eliza Hajdenrajch