Kwadrans w księgarni – koniec listopada

W tygodniu do czytania polecamy:
- Nieistniejące, nieznane, niezwykłe. Kościoły Warszawy, Piotr Otrębski, Skarpa Warszawska (premiera 25 listopada)
Autor, sięgając do kronik, archiwów, dawnych przewodników i tekstów prasowych, przeprowadzając wywiady i wizje lokalne, udowadnia, że sacrum nie musi być nudne. Kościoły Warszawy – te ubogie i te pełne cennych artefaktów – przez wieki kształtowały oblicze miasta, oddziaływały na jego tożsamość, związywały się z losem Warszawy, Rzeczpospolitej, a przede wszystkim ludzi: królów, magnatów, robotników, powstańców, warszawiaków. Otrębski wybrał obiekty spoza głównego kanonu, w większości kościoły mniej rozpoznawalne lub już nieistniejące, a jednak bardzo ważne dla pokoleń. Te, które już nie istnieją, wciąż żyją w zbiorowej pamięci miasta. Ta książka jest próbą ocalenia tej pamięci. Nie tylko dla wierzących.
- Wspominając Kurta Cobaina. Biografia lidera Niravy, Danny Goldberg, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (premiera 27 listopada)
Biografia legendy, która natchnęła całe pokolenia. W 25. rocznicę śmierci legendarnego lidera Nirvany Kurta Cobaina. Wydawało się, że miał wszystko. Sławę, pieniądze, rzesze oddanych fanów. Jednak to nie wystarczyło. Cały świat zamarł, kiedy 5 kwietnia 1994 roku znaleziono jego ciało. Kurt Cobain popełnił samobójstwo. Jak do tego doszło? Czy coś zapowiadało tak dramatyczny koniec? Początek 1991 roku. Danny Goldberg, znany menedżer muzyczny, zgadza się wziąć pod swoje skrzydła rokujący młody zespół z podziemnej sceny muzycznej w Seattle. Nie ma pojęcia, że lider Nirvany stanie się ikoną popkultury na miarę Johna Lennona, Michaela Jacksona czy Elvisa Presleya. Danny znał Kurta jak mało kto. Był z nim od początku aż do tragicznego końca. Jego opowieść o legendzie Nirvany, oparta na własnych wspomnieniach, relacjach rodziny i przyjaciół nigdy wcześniej nie upublicznianych, ukazuje postać Kurta w całkiem nowym świetle.
- Modowe rewolucje. Niezwykła historia naszych szaf, Karolina Żebrowska, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (premiera 27 listopada)
400 lat temu uważano, że kobiety nie powinny nosić okularów. W XVII wieku buty na obcasie były symbolem męskości. Jeszcze 150 lat temu strój kąpielowy zakrywał niemal całe kobiece ciało. Historia mody to suma małych rewolucji. Niektóre elementy mody towarzyszą ludzkości od tysięcy lat. Inne pojawiły się zadziwiająco niedawno. Część z nich kompletnie zmieniła swój wygląd lub przeznaczenie. Bez wielu nie umiemy sobie wyobrazić swojej garderoby i kreowania własnego stylu. Karolina Żebrowska prześledziła historie przełomowych rewolucji w modzie. Przedstawia nam buntowników, którzy mieli odwagę łamać obowiązujące kanony i wyznaczać nowe trendy. Pokazuje najstarsze wynalazki i nowoczesne akcesoria, które tworzą współczesną modę.
- Krzysztof Wielicki, Piekło mnie nie chciało, Marcin Pietraszewski, Dariusz Kortko, Wydawnictwo Agora (premiera 27 listopada)
Najnowsza biografia laureata Złotego Czekana za całokształt dokonań ukaże się już 27 listopada nakładem wydawnictwa Agora. Jej autorami są Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski – duet, który na swoim koncie ma bestsellerowe opowieści o Jurku Kukuczce i Mirosławie Hermaszewskim! Mam szczęście, bo ciągle żyję – przyznaje Krzysztof Wielicki, jeden z najwybitniejszych wspinaczy w historii himalaizmu. Jego reporterska biografia to opowieść o determinacji w dążeniu do celu, sztuce cierpienia na ośmiotysięcznikach, śmierci, związanych z nią dylematach moralnych, miłości, a także cenie, jaką trzeba zapłacić za sukces. To historia jednego z ostatnich Lodowych Wojowników. Człowieka, który zdobył wszystko i znalazł powód, aby powiedzieć sobie dość. Ta biografia to także opowieść o tym, jak bardzo zmieniło się środowisko: od pełnych pasji wspinaczy amatorów, po skupionych na sobie profesjonalistach. Autorami książki są Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski – duet, który na swym koncie ma bestsellerową biografię Jerzego Kukuczki.
- Chrześcijaństwo, Leszek Kołakowski, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (premiera 27 listopada)
„Leszek Kołakowski nie był filozofem chrześcijańskim. Nigdy nie zadeklarował się jako członek żadnego z Kościołów chrześcijańskich i nie praktykował rytuałów religijnych. A jednak chrześcijaństwo jest w samym centrum zainteresowań polskiego filozofa od samego początku jego intelektualnej biografii i to właśnie problematyce chrześcijaństwa poświęci gros swoich tekstów na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Najpierw jako surowy krytyk, później „życzliwy adwersarz” , a w końcu przyjazny sojusznik i jeden z najwybitniejszych znawców teologii naszych czasów. Dlaczego chrześcijaństwo było takie ważne dla Leszka Kołakowskiego?”. Książka ta to zbiór tekstów Leszka Kołakowskiego na temat chrześcijaństwa. Religii, którą uważał za „fundament naszej kultury”.
- Poezje zebrane 1931 – 1944, Zuzanna Ginczanka, Wydawnictwo Marginesy (premiera 27 listopada)
Legenda przedwojennej cyganerii warszawskiej. Przyjaźniła się ze Skamandrytami, z artystyczną młodzieżą skupioną wokół Witolda Gombrowicza w Zodiaku i w redakcji nowo powstałego tygodnika satyrycznego „Szpilki”. Kresowianka, urodzona w 1917 roku w Kijowie, w rodzinie rosyjskich Żydów. Wychowywała się w Równem Wołyńskim, w 1935 roku przeniosła się do Warszawy za namową Juliana Tuwima, który patronował jej wyjątkowym wierszom, dostrzegając w nich wybitny talent poetycki. We wrześniu 1939 roku podczas wakacji w Równem Ginczanka udała się do Lwowa, będącego wtedy schronieniem dla polskich artystów. Zadenuncjowana przez właścicielkę kamienicy, w której wynajmowała pokój, uciekła do Krakowa. Tam wydał ją któryś z sąsiadów obserwujący kryjówkę zaszczutej, przerażonej kobiety. Poetkę rozstrzelano prawdopodobnie w maju 1944 roku w obozie koncentracyjnym w Płaszowie. Tom „Poezje (1931-1944)” zawiera utwory zebrane Zuzanny Ginczanki, wzbogacone o niepublikowane dotąd utwory: odnaleziony rękopis poematu Pieśń nad Pieśniami oraz wiersze z prasy. Edycja jest wzbogacona o materiały ilustracyjne i tekstowe, pozwalające zanurzyć się w świat Ginczanki, w rzeczywistość, w jakiej przyszło jej żyć i tworzyć. Kontekst ów jest zapowiedzią nowej biografii Ginczanki, która ukaże się w przyszłym roku.
Powyższe opisy pochodzą od wydawców.