Kwadrans w księgarni – czwarty tydzień listopada

W tym tygodniu do czytania polecamy:
- Apollo 8, Jeffrey Kluger, Wydawnictwo Astra (premiera 18 listopada)
Kluger (wraz z Jimem Lovellem, współautorem Apollo 13), redaktor magazynu „Time”, oszczędną, ale żywą prozą wprowadza nas w atmosferę nostalgii i podniecenia „narodu pijanego kosmosem” i opowiada o pierwszej misji księżycowej. Historia zaczyna się wiele lat przed startem z 1968 roku i skupia się na załodze Apollo 8: Franku Bormanie, Jimie Lovellu i Billym Andersie. Początkowo mieli lecieć w misji Apollo 9, przydział ten zmieniono jednak na pierwszy lot w kierunku Księżyca, próbując sprostać ambitnym terminom wyznaczonym przez prezydenta Kennedy’ego. Kluger wplata osobiste historie załogi w opowieść o wyścigu kosmicznym, wczesnych latach NASA i misji Gemini 7, podczas której Borman i Lovell okrążyli Ziemię w samej bieliźnie, jedząc „masę ciasta owocowego – zapakowanego jak bezwstydne pęta kiełbasy”. Solidne studia Klugera i jego odniesienia do rzeczywistości pokazują, jak „przerzucano dźwignie wielkiej amerykańskiej machiny księżycowej”. Masowe wystrzeliwanie „foliowego origami” wymagało pracy wielu ludzi, niniejsza książka zawiera więc znakomite portrety takich postaci, jak Christ Kraft i rodziny załogi.
- Dziennik motywacyjny, który pozwoli ci odnaleźć swój głos, Michelle Obama, Agora (premiera 19 listopada)
Dziennik zawiera intymne wprowadzenie Michelle Obamy oraz ponad 150 inspirujących pytań i cytatów, które współgrają z kluczowymi tematami w pamiętniku Obamy i które mają pomóc czytelnikom zastanowić się nad ich osobistą i rodzinną historią, ich celami, wyzwaniami i marzeniami oraz pomóc im zobaczyć co ich porusza i przynosi nadzieję oraz jaką przyszłość wyobrażają sobie dla siebie i swojej społeczności. Michelle Obama pisze we wstępie: „Mam nadzieję, że użyjecie tego dziennika do zapisywania swoich doświadczeń, myśli i uczuć, ze wszystkimi ich niedoskonałościami i bez oceniania…Nie musimy pamiętać wszystkiego. Ale wszystko, co pamiętamy, ma wartość”. Dziennik „Becoming” ukaże się w ponad 20 krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii, Republice Południowej Afryki, Indiach, Niemczech, Francji, Włoszech, Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Brazylii, Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii, Tajwanie i Chinach, a wkrótce zostaną ogłoszone kolejne terytoria.
- Joaquín Chapo Guzmán. Król kobiet i narkotyków, Andreas Lopez Lopez, Wydawnictwo Zysk i S-ka (premiera 19 listopada)
Historia potężnego i groźnego handlarza narkotyków Joaquína Archivalda Guzmána Loery – słynnego „Chapo”. Okoliczności jego drugiej i ostatniej ucieczki z więzienia. Andrés López López prowadzi czytelników w mroczny świat narkobiznesu. „Joaquín „Chapo” Guzmán. Król kobiet i narkotyków” to historia, która uchyla rąbka tajemnicy, ukazując, co kryje się za nagłówkami prasowymi. W mającym ogromną władzę handlarzu narkotyków Joaquínie Archivaldzie Guzmánie Loerze, alias „Chapo”, trudno rozpoznać ubogiego chłopaka z maleńkiej wioski La Tuna w meksykańskiej prowincji Sinaloa. Przeszedł długą drogę, by stać się jednym z najbogatszych i najpotężniejszych na świecie baronów narkotykowych. Skrajnie niebezpiecznym i przez lata poszukiwanym. Andrés López López, opowiadając o relacjach „Chapo” z kobietami, rodziną czy wspólnikami, relacjonując bezwzględne starcia z wrogami i nieustający pościg władz za słynnym capo, tworzy trzymającą w napięciu historię, w której wartka akcja, miłość i przyjaźń splatają się z ambicją, zdradą i podłością.
- Życie według Kintsugi. Jak pokochać niedoskonałości, Candice Kumai, Wydawnictwo Kobiece (premiera 20 listopada)
Kintsugi to japońska sztuka naprawiania wyrobów ceramicznych, która polega na zdobieniu pęknięć metalami szlachetnymi, co dodaje im niezwykłego uroku. Ideę naprawy niedoskonałości poprzez ich podkreślenie można przełożyć również na każdą sferę życia. Japońska filozofia złotych blizn uczy, jak być dla siebie wystarczająco dobrym, podnosić się po porażkach, wracać do równowagi po trudnych doświadczeniach oraz pogodzić się z nieprzewidywalnym. Sprawdź, jak starożytne praktyki pomagają lepiej funkcjonować we współczesnym świecie. Dowiedz się, w jaki sposób: opanować niepokój, dostrajając swój rytm dnia do rytmu natury; wprowadzić łagodną samodyscyplinę, dzięki której łatwiej zniesiesz nagłe zmiany; przestać się bać strat, trudnych decyzji i wyborów, a także funkcjonować w zgodzie ze sobą; zbilansować dietę według wskazówek mieszkańców Okinawy i zapewnić sobie dłuższe życie. Ten pięknie ilustrowany poradnik zabierze cię w sensualną i łagodną podróż po Japonii, podczas której docenisz uważność, wyciszysz umysł i docenisz każdy aspekt życia.
- Tamara Łempicka, Virginia Greiner, Daphne Collignon, Wydawnictwo Marginesy (premiera 20 listopada)
Paryż, lata 20. XX wieku. Malarka Tamara de Łempicka, przyjaciółka André Gide’a i Jeana Cocteau, jest jedną z gwiazd paryskiej bohemy. Prowokacyjna, wyzwolona i otwarcie biseksualna artystka wieczorami rzuca się w wir słynnych kabaretów szalonych lat dwudziestych w poszukiwaniu inspiracji, klientów, modelek lub jednorazowych romansów. Intensywne nocne życie często kończy się kłótniami z mężem Tadeuszem, który zarzuca Tamarze, że zaniedbuje ich córką Kizette. Ale Tamara zawsze robi to, na co ma ochotę, szczególnie, że to właśnie z pieniędzy zarabianych przez nią na obrazach utrzymuje się cała rodzina. Takie są wyzwolone kobiety! Komiks „Tamara de Łempicka” autorstwa Virginii Greiner i Daphne Collignon to fascynujący portret nowoczesnej, silnej i niezależnej kobiety. Pełne elegancji i zmysłowości wspomnienie życia czołowej artystki stylu Art Deco.
- Ambasada śledzia, Marta Sawicka – Danielak, Filip Danielak, Wydawnictwo Zwierciadło (premiera 20 listopada)
Historia śledzia, żarty i anegdoty oraz oryginalne przepisy. Śledź w polskiej obrzędowości jest rybą magiczną. Dawniej uznawany za potrawę najbiedniejszych, potem, ten klasyczny w oleju lub śmietanie stał się nieodłącznym elementem PRL-owskiego życia towarzyskiego. Dziś, w świecie fuzji smaków i eksperymentów kulinarnych, podbija salony i staje się rarytasem dalekim od klasycznych wyobrażeń.
Powyższe opisy pochodzą od wydawców.