Kwadrans w księgarni – drugi tydzień listopada

Kolejny tydzień, kolejne nowości. W tym tygodniu polecamy:
- Historia muzyki, Oskar Łapeta, Wydawnictwo SBM (premiera 5 listopada)
Przepiękny album stanowiący kompendium wiedzy o muzyce klasycznej. Możemy w nim znaleźć wiele informacji o stylach i formach muzycznych, jak również opisy twórczości najsłynniejszych twórców. Autorem opracowania jest muzykolog i publicysta Oskar Łapeta, autor bloga muzycznego Klasyczna Płytoteka. To książka, która powinna znaleźć się na półce każdego melomana.
- Dziennki 1950-1962, Sylvia Plath, Wydawnictwo Marginesy (premiera 6 listopada)
Kolejny tom dzienników jednej z najsłynniejszych amerykańskich poetek. Plath codziennie spisywała swoje przemyślenia i emocje. Dzienniki obejmują studia w ekskluzywnym Smith College, przerwane w 1953 załamaniem nerwowym, pierwszą próbą samobójczą i hospitalizację w szpitalu psychiatrycznym. Plath opisuje wyjazd do Anglii, naukę w Cambridge i kulisy małżeństwa z Tedem Hughesem. A także kolejne ataki choroby i coraz trudniejszą codzienność – brak pieniędzy, separację z mężem, samotną opiekę nad dwójką dzieci. Wspaniałym dodatkiem są dołączone wiersze i archiwalne fotografie.
- Analiza identyfikacji wizualnej, Patryk Hardziej, Wydawnictwo Karakter (premiera 6 listopada)
Pierwsza tego typu publikacja na polskim rynku – przedruki oryginalnej księgi legendarnego znaku graficznego Centrali Przemysłu Naftowego (CPN) z komentarzem wybitnego znawcy historii projektowania graficznego i projektanta Patryka Hardzieja. Autorem logo CPN jest Ryszard Bojar, którego pracę dokumentował przez wiele lat twórca tej książki.
- Tippi i ja, Sarah Crossan, Wydawnictwo Dwie Siostry (premiera 6 listopada)
Piękna opowieść o przyjaźni i miłości mimo przeciwności. Tippi to ta z lewej. Siostra, bliźniaczka. Po prawej jest Grace. Mają szesnaście lat. To cud. Cud, że wciąż żyją. Bliźniaczkom syjamskim cały czas są zadawane nieprzyjemne pytania, dziewczyny wzbudzają sensację i zdziwienie wśród innych osób. Książka zdobyła wiele nagród, w tym YA Book Prize, Carnegie Medal, CBI Book of the Year Award i Clippa Poetry Award. Wspaniała literatura dla młodzieży!
- Księga ludzi. Opowieść o tym, jak staliśmy się nami, Adam Rutherford, Prószyński Media (premiera 7 listopada)
Zazwyczaj ludzie myślą o sobie jako wyjątkowym stworzeniu. Co różni nas od zwierząt? Adam Rutherford zabiera nas w niesamowitą naukową podróż, w której razem z nim będziemy badać różne cechy, które na pierwszy rzut oka przypisane są tylko człowiekowi. Czy inne stworzenia też porozumiewają się między sobą? Czy wytwarzają narzędzia? Czy naprawdę jesteśmy wyjątkowi?
- Wybór pism, Kazimierz Wyka, Ossolineum (premiera 7 listopada)
Wybór pism jednego z najwybitniejszych polskich eseistów i krytyków literatury. Jestem historykiem literatury, bywam krytykiem, mnóstwo robót organizacyjno-naukowych przepłynęło i wciąż przepływa przez moje godziny, a wszystko to coraz silniej stwarza barykadę biurka. Im dłużej żyję w kraju pełnym tematów, tym mniej ten kraj znam. Zmienia się on szybko, trudno mu zza biurka dotrzymać kroku. Tego kraju jestem piekielnie ciekaw – pisał Kazimierz Wyka. Więcej znajdziecie w najnowszej książce Wydawnictwa Ossolineum.