Historia sztuki (Wydawnictwo Arkady) – recenzja

Na początku naszego stulecia coraz więcej ludzi w całym świecie odkrywa istnienie sztuki. Muzea i galerie z dumą odnotowują niezwykłą frekwencję, nie tylko na wystawach uznanych mistrzów, ale także na pokazach nowych, prowokujących prac twórców współczesnych. Apetyt na wszelkiego rodzaju sztukę wciąż rośnie… – czytamy we wstępie Richarda Corka w książce Historia sztuki stworzonej pod redakcją Stephena Farthinga (wydawnictwo Arkady) – niezbędniku i przewodniku dla wszystkich bywalców wspomnianych muzeów i galerii. Co kryje w sobie ta przepięknie wydana książka?
Książka podzielona jest na 6 głównych części, obejmujących czasy od prehistorii do chwili obecnej. Razem z autorami Historii sztuki prześledzimy wszystkie najważniejsze style i epoki w światowej historii sztuki. W książce znajdziemy charakterystykę głównych nurtów i kierunków w sztuce. Większość miejsca zostało poświęcone oczywiście obrazom, ale znajdują się tu też opisy i fotografie rzeźb, masek, instalacji i zdjęć ze wszystkich zakątków świata i z każdej epoki.
Pojedyncze dzieła zostały opisane na dwóch stronach. Na pierwszej zamieszczono przepiękne reprodukcje i fotografie przedstawianych obrazów, fotografii lub rzeźb z podanymi wymiarami, datą powstania i miejsca, gdzie obecnie jest przechowywany oryginał. Na drugiej znajduje się krótki opis tego, co przedstawia dane dzieło i najciekawsze informacje z życia autora lub autorki. Najbardziej podobają mi się dwie połączone ze sobą części – zwróć uwagę, gdzie na miniaturze dzieła zaznaczone są najważniejsze elementy arcydzieł i ważne miejsca, gdzie te szczegóły zostały powiększone i dokładniej opisane. Dzięki temu przejrzyściej widać symbolikę dzieła sztuki i możemy lepiej zrozumieć przekaz artysty, widzieć więcej, zaspokajamy więc nie tylko nasze wrażenia estetyczne. Dodatkowym atutem są również osie czasu na początku każdego z sześciu rozdziałów, które porządkują występujące nurty – to idealne uporządkowanie informacji.
Najbardziej zaskoczyło mnie, oczywiście pozytywnie, że nie pominięto dzieł spoza kultury zachodniej. W Historii sztuki możemy znaleźć wiele przykładów pochodzących z Dalekiego Wschodu (Chiny, Japonia i Indie), jak również z Afryki, Bliskiego Wschodu i Ameryki Południowej, które są równie genialne, jak te z kręgu kultury zachodniej, choć niestety mniej znane. Bardzo cieszę się również, że książka zawiera wiele nieoczywistych nazwisk, głównie twórców współczesnych, jak np. Alighiero Boetti czy Tony Oursler. Nie zabrakło oczywiście też najbardziej znanych artystów i artystek, jak np. Leonardo da Vinci czy Frida Kahlo.
Muszę przyznać, że jest to dla mnie najładniej wydana książka tego roku. Powinien ją przeczytać i obejrzeć każdy – od znawcy sztuki po kompletnego laika, który dopiero zaczyna swoją przygodę z obrazem, rzeźbą i fotografią. Historia sztuki na pewno będzie również świetnym prezentem dla bliskich i przyjaciół na zbliżające się święta. Lektura tej książki wzmoże apetyt czytelnika na jeszcze dociekliwsze zagłębienie się w tajemnice arcydzieł kultury światowej. Razem z autorami zachęcam do przeczytania tej pozycji przed lub po wizycie w muzeum lub galerii, a na miejscu poświęcić więcej czasu i uwagi na obserwację dzieła i próbę wysunięcia własnych interpretacji.
Z tekstu wynika, że książka warta posiadania w swojej biblioteczce:).