Kwadrans w księgarni – przełom października i listopada

Przełom października i listopada to długi weekend. Pomiędzy wizytami na kolejnych cmentarzach warto sięgnąć po książkę. W tym tygodniu polecamy:
- Nasza planeta, Alastair Fothegrill,Keith Scholey, Dom wydawniczy Rebis (premiera 27 października)
Wspaniały album ze wstępem sir Davida Attenborough. Wydanie albumu łączy się z serialem na platformie Netflix pod tym samym tytułem. Ekipa filmowa złożona z 600 osób przez 4 lata nagrywała materiał w 50 krajach. Album pozwala poznać czytelnikom zagrożone gatunki zwierząt i roślin na całej Ziemi. Książka jest ważna szczególnie teraz, w trakcie trwania dyskusji na temat zmian klimatycznych i sposobie ich zapobiegania.
- Kochana Ijeawele albo manifest feministyczny w piętnastu wskazówkach, Chimamanda Ngozi Adichie, Wydawnictwo Zysk i S-ka (premiera 29 października)
Autorka bestsellerowej powieści Amerykaana i eseju „Wszyscy powinniśmy być feministami” znowu podejmuje temat feminizmu. Inspiracją do napisania tej książki był list, który autorka otrzymała od swojej przyjaciółki z prośbą o poradę, jak ma wychować swoją córkę na feministkę. Odpowiedzią jest Kochana Ijeawele. Niniejsza książka-list składa się z piętnastu bezcennych wskazówek – dających do myślenia, życiowych, czasem żartobliwych – jak wychować córkę tak, by stała się silną i niezależną kobietą.
- Jak lepiej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych, Christel Petitcollin, Feeria (premiera 30 października)
Kontynuacja poradnika Jak mniej myśleć. Autorka napisała ją pod wpływem licznych próśb czytelników o konkretne porady. Książka jest zbiorem wskazówek dla osób analizujących wszystko w swojej głowie. Jeśli potrzebujesz porady, jak odnaleźć spokój na płaszczyźnie zawodowej, w relacjach z najbliższymi oraz w miłości, koniecznie sięgnij po tę książkę!
- Miedziaki, Colson Whitehead, Wydawnictwo Albatros (premiera 30 października)
Akcja książki dobywa się na Florydzie w latach 60. XX wieku i opisuje historię dwóch nastolatków, skazanych na pobyt w poprawczaku. Chłopcy dorastają w czarnej dzielnicy Tallahassee, do ich serc trafiają słowa Martina Luther Kinga. Czują się równi ze wszystkimi. Niestety amerykańska rzeczywistość lat 60. doprowadziła do skazania ich na pobyt w poprawczaku, gdzie są katowani i maltretowani…
- Boznańska. Non finito, Angelika Kuźniak, Wydawnictwo Literackie (premiera 30 października)
Biografia jednej z najsłynniejszych polskich malarek swojej epoki. Jaką była osobą? Jak wyglądało jej życie codzienne? Co było inspiracją jej obrazów? Mistrzyni biografii Angelika Kuźniak zajęła się życiorysem Olgi Boznańskiej. Odpowiedzi na te pytania i wiele więcej znajdziecie w najnowszej książce!
- Czara cieni, Frances Hardinge, Wydawnictwo Czarna Owca (premiera 30 października)
Zgódka jest dwunastoletnią dziewczyną, która umie bronić się przed duchami, jednak w skutek pewnego zdarzenia w jej ciele zaczyna mieszkać inna dusza, która jest niezwykle silna i brutalna. Może jednak stać się dla niej jedyną obroną, gdy kraju, w którym mieszka, grozi wojna domowa.