Kwadrans w księgarni – czwarty tydzień października

Koniec października to coraz dłuższe wieczory, czyli więcej czasu na czytanie. W tym tygodniu polecamy:
- Zwierzyniec, Jerzy Bralczyk, Agora (premiera 23 października)
Najsłynniejszy językoznawca w Polsce tym razem pisze o zwierzętach. Zwierzyniec to zbiór kilkudziesięciu felietonów o mieszkańcach lasów, parków i stawów. Na pewno profesor Bralczyk przemycił też różne ciekawostki językowe dotyczące zwierząt. Przy lekturze tej pozycji będziemy się śmiali, uśmiechali, a przede wszystkim dowiemy się wielu ciekawostek i interesujących faktów. Ilustracje do książki stworzyła Zofia Różycka.
- Jasnowidze i detektywi, Agnieszka Haska i Jerzy Stachowicz, Wydawnictwo Sonia Draga (premiera 23 października)
W dwudziestoleciu międzywojennym karierę robili nie tylko aktorzy i piosenkarze, ale również detektywi i jasnowidze, którzy stawali się celebrytami. Pomagali rozwiązać sprawy kryminalne, które rozgrzewały ciekawość opinii publicznej, próbowali kontaktować się również z zaświatami. Książka stanowi podróż do przedwojennej Polski i opowiada historie komisarzy i mediumistów, które zostały całkowicie zapomniane po wybuchu II wojny światowej. Czy mieliby szansę na popularność w obecnych czasach? Czy dzisiaj umieliby rozwiązywać kryminalne zagadki? Tego wszystkiego na pewno dowiemy się z tej książki!
- Uduszeni. Toksyczna prawda o powietrzu, którym oddychamy, Beth Gardiner, Mamania (premiera 23 października)
Problem dotyczy każdego z nas – smog. W Polsce z jego powodu umiera kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie. Co możemy zrobić, żeby uchronić swoje zdrowie przed jego śmiertelnym działaniem? Autorka podróżuje po świecie (odwiedza również Polskę), spotyka się z naukowcami i próbuje rozwiązać ten niebywały problem. Śledzi również ekonomiczne i społeczne skutki smogu. Książka dla każdego, szczególnie przed okresem palenia w piecach.
- Hitler moja miłość. Kobiety w służbie swastyki, Paul Roland, Wydawnictwo RM (premiera 23 października)
Rola kobiet w III Rzeszy była jasno ustalona – miały wychodzić za mąż, rodzić dzieci i zajmować się domem. Wiele z nich podziwiało nazizm i uwierzyło Hitlerowi. Autor analizuje historie wielu kobiet, żyjących w tym totalitarnym państwie. Oprócz siostry Hitlera poznajemy również pilotki, które walczyły w barwach III Rzeszy i członkinie ruchu oporu, które nie zgadzały się z nazizmem. Jak żyło się kobiecie w jednym z najstraszniejszych państw w historii świata? Odpowiedź znajdziecie w najnowszej książce Paula Rolanda!
- Brytyjska monarchia od kuchni, Adrian Tinniswood, Bellona (premiera 24 października)
Jak żyje najpopularniejsza rodzina na świecie? Nie gotują, sami nie nalewają sobie herbaty, a podobno pastę do zębów wyciskają im na szczoteczki kamerdynerzy. Obecnie królowa Elżbieta II zatrudnia około 1200 osób, a jej babka królowa Wiktoria – tylko 921. Tinniswood opisuje pracę osób, których nigdy nie widzimy na ekranach telewizorów i komputerów, a to między innymi dzięki nim monarchia brytyjska funkcjonuje w przepychu i dostojności. Obala też wiele mitów, które narosły przez dziesiątki lat panowania królowej.
- Kobiety ze słynnych obrazów. Muzy, modelki, kochanki, Iwona Kienzler, Wydawnictwo Lira (premiera 25 października)
Patrząc na najsłynniejsze obrazy na świecie, często zastanawiamy się, kogo dokładnie przedstawiają. Kim była Mona Lisa lub kobieta z Damy z gronostajem. Z odpowiedzią spieszy nam Iwona Kienzler, która opisała biografie najsłynniejszych modelek, muz i kochanek malarzy i malarek, które przez stulecia inspirowały artystki i artystów. Iwona Kienzler w swojej książce zdradza tajemnice kobiet, które patrzą na nas od stuleci z płócien wielkich mistrzów: Vermeera, Leonarda da Vinci, Rembrandta, Picassa i innych.
- Nie zdążę, Olga Gitkiewicz, Dowody na Istnienie (premiera 25 października)
Prawie połowa Polaków ma problemy z dojechaniem do lekarza lub miejsca pracy – są wykluczeni komunikacyjnie. W swojej najnowszej książce Olga Gitkiewicz opisuje polską kolej, autobusy, transport publiczny, a raczej spóźnienia lub całkowity jego brak. W dniu premiery zapraszamy do przeczytania recenzji, która ukaże się na naszej stronie!