Kwadrans w księgarni – drugi tydzień października

To już drugi tydzień października – wieczory coraz dłuższe, a zatem więcej czasu na czytanie! W tym tygodniu polecamy następujące nowości wydawnicze:
- Koniec z Eddym, Edouard Louis, Wydawnictwo Pauza (premiera 7 października)
Eddy mieszka w małym miasteczku na północy Francji. Nie odnajduje się jednak w swoim otoczeniu. Czuje się inni niż jego rówieśnicy, jest przez nich gnębiony. Myśli, że powinien urodzić się gdzieś indziej, jako inna osoba. Czy uda mu znaleźć swoje szczęście i stać się tą osobą, którą zawsze chciał być?
- Małe separacje, Jakub Potocki, Wydawnictwo Novae Res (premiera 7 października)
W najnowszej książce Jakub Potocki pokazuje polską rzeczywistość oczami współczesnego trzydziestolatka. Powieść ironiczna i pełna czarnego humoru, stylizowana na wielkomiejską gawędę, która ma zapewnić chwilowe oczyszczenie i krótki odpoczynek. W niesamowicie szczerej i bezkompromisowej narracji przebija się jedno zdanie: Nic co ludzie nie jest mi obce. Na pewno warto przeczytać!
- Tożsamość, Francis Fukuyama, Wydawnictwo Rebis (premiera 8 października)
Amerykański politolog i filozof Francis Fukuyama zastanawia się nad tożsamością, która jest obecnie jednym z najważniejszych czynników rozwijania się różnych ruchów politycznych – od nacjonalizmu po radykalizm religijny. Według Fukuyamy tożsamość nie jest ani stała, ani wrodzona, niekoniecznie dana przez nam przez pochodzenie. Autor stara się również znaleźć receptę na to, jak łączyć, a nie dzielić ludzi.
- Sztuka składania papieru, Florence Sakade, Wydawnictwo RM (premiera 9 października)
Origami to japońska sztuka składania papieru z wielowiekową tradycją. Można stworzyć papierowe figurki, które przedstawiają chyba wszystko – zwierzęta, lampiony, kwiaty i wiele więcej. W najnowszej książce Wydawnictwa RM znajdziecie 50 modeli origami do złożenia (dla początkujących i średniozaawansowanych) i wiele rad, jak korzystać ze sztuki origami. Świetna zabawa dla młodszych i starszych!
- Lisy. Historia miłości i nienawiści, Lucy Jones, Wydawnictwo Marginesy (premiera 9 października)
Każdy z nas widział lisa. Żyje właściwie wszędzie, łatwo umie dostosować się do nowych warunków. Poza zagadnieniami biologicznymi autorka przedstawia miejsce lisa w kulturach świata od najdawniejszych czasów. Przeprowadza również rozmowy z myśliwymi, obrońcami praw zwierząt i weterynarzami. Bardzo ciekawa koncepcja, mam nadzieję, że będą powstawać książki, takie jak ta na temat innych czworonogów!
- Depresja i ciało, Alexander Lowen, Wydawnictwo Czarna Owca (premiera 9 września)
Depresja jest już nazywana chorobą cywilizacyjną i dosięga coraz więcej osób. Wybitny psychiatra i psychoterapeuta po latach doświadczeń z pacjentami tłumaczy, czym jest depresja i obala mity na jej temat. Radzi również, co pomoże chorym pokonać tę ciężką chorobę.