Kwadrans w księgarni – przełom września i października

Początek października – dla studentów koniec wakacji i powrót na uczelnie wyższe, na szczęście wydawnictwa nie zwalniają tempa w publikowaniu nowości! W tym tygodniu warto przeczytać:

  • Znikanie, Izabela Morska, Wydawnictwo Znak Literanova (premiera 30 września)

Oparta na motywach autobiograficznych opowieść o walce o własne życie i zdrowie. Kiedy sprawdza prace studentów, zaczyna tracić czucie w palcach. Z każdym dniem pojawia się coraz trudniejszy do zniesienia ból. Chodzi od lekarza do lekarza, by dowiedzieć się, co jej dolega. Przy okazji pokazuje życie z perspektywy pacjenta i polską służbę zdrowia.

 

 

  • Porozmawiajmy o śmierci przy kolacji, Michael Hebb, Prószyński i S-ka (premiera 1 października)

Michael Hebb, który jest autorem tej książki, wpadł kiedyś na pomysł zorganizowania spotkania, na którym uczestnicy rozmawiają o śmierci. Tak po prostu, jak o życiu. Przerodziło się to w popularny ruch na Zachodzie – takich kolacji odbyło się już ponad 100 tysięcy! Hebb opisuje, co dzieje się na takich spotkaniach i radzi, jak oswoić sobie śmierć, która jest nieodłączną częścią życia. W Polsce również odbywają się tego typu spotkania – pisze o nich dziennikarka Krystyna Romanowska we wstępie do tej książki.

 

  • Arthur Conan Doyle i sprawa morderstwa. Prawdziwe śledztwo twórcy Sherlocka Holmesa, Margalit Fox, Wydawnictwo Poznańskie (premiera 2 października)

    Historia nieznanego epizodu z życia twórcy najsłynniejszego detektywa wszech czasów – Sherlocka Holmesa. W 1908 roku bogata kobieta zginęła w swoim domu w Glasgow. Pomimo braku dobrych dowód skazano żydowskiego imigranta. Arthur Conan Doyle wszczął własne śledztwo, by dowiedzieć się, co naprawdę wydarzyło się w Szkocji. Używając umiejętności, którymi obdarzał swoich bohaterów literackich, dążył do poznania prawdy.

     

  • Przy stole z Hitlerem, Rosella Postorino, Wydawnictwo W.A.B. (premiera 2 października)

Dwudziestosześcioletnia Rosa Sauer decyduje się opuścić Berlin, ponieważ jej mąż walczy na wojnie, a rodzice odeszli. Pewnego dnia do drzwi domu jej teściów na wsi pukają żołnierze, by oznajmić, że została powołana na testerkę posiłków Hitlera. Kilka razy dziennie muszą sprawdzać, czy jedzenie, które je przywódca, nie jest otrute. Testerki z czasem zaczynają dzielić się na dwa stronnictwa – wielbicielek Hitlera i twierdzących, że nie są nazistkami. Książka została oparta na prawdziwych wydarzeniach z czasów II wojny światowej.

  • Powiedzieli, żebym przyszła sama. Za linią dżihadu, Souad Mekhennet, Wydawnictwo Poznańskie (premiera w października)

Reportaż o wojnie z terroryzmem. Souad Mekhennet łączy powstanie ISIS z wojną w Iraku, pokazuje konflikt na łonie samego islamu pomiędzy sunnizmem a szyizmem i analizuje przyczyny i przebieg Arabskiej Wiosny, która zaczęła się w 2011 roku, a jej skutki, te pozytywne i te tragiczne, odczuwamy do dziś. Autorka jest niemiecką dziennikarką marokańskiego pochodzenia, a jej książka została uznana za książkę roku 2017 przez Washington Post, Guardian i Publisher’s Weekly.

  • Białe morze, Roy Jacobsen, Wydawnictwo Poznańskie (premiera 2 października)

Kontynuacja nominowanych do Nagrody Booker’a Niewidzialnych. Ingrid żyje samotnie na wyspie, ale nawet tutaj dosięga ją trauma straszliwej wojny. Morze wyrzuca na brzeg ciała z zatopionego niemieckiego statku. Jednak jej życie odmieni się, gdy do jej wyspy dopłynie ocalały żołnierz, który nie mówi po niemiecku.

Marcin Mieteń

kocha języki obce, podróże i książki, zainteresowany współczesną literaturą polską i kulturą arabską, a od niedawna także reportażem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.