Kwadrans w księgarni – czwarty tydzień września

Kolejny tydzień – kolejne nowości. Na coraz dłuższe wieczory w końcówce września polecamy:
- Norman Davies. Sam o sobie, Norman Davies, Wydawnictwo Znak (premiera 25 września)
Pierwsza autobiografia najbardziej znanego polsko-brytyjskiego historyka. Autor Powstania ’44 opowiada w niej o swoim dzieciństwie, miłości do samochodów, nauce i powodami zainteresowania Europom Wschodnią. Na pewno nie zabraknie też trochę angielskiego humoru!
- W Belgii. Czyli gdzie?, Marek Orzechowski, Wydawnictwo Muza (premiera 25 września)
Bardzo interesująca książka o Belgii, jej historii, ludziach i monarchii napisana przez człowieka związanego z Brukselą przez lata. Autor pokazuje w niej również wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić podczas wizyty w tym kraju. Całą recenzję będziecie mogli przeczytać na naszej stronie już w dniu premiery!
- Sto lat warszawskiego metra, Jakub Jastrzębski, Skarpa Warszawska (premiera 25 września)
Tydzień temu w Warszawie otwarto kolejne stacje drugiej linii metra. Jest to świetna okazja, by poznać historię planowania podziemnej kolejki w stolicy, która ma już 100 lat. Jak miało wyglądać logo metra przed wojną? Gdzie miały powstać pierwsze stacje? Tego wszystkiego i wiele więcej dowiecie się z książki Jakuba Jastrzębskiego.
- Nasze życie, Marie-Helene Lafon, Wydawnictwo Literackie (premiera 25 września)
Książka nominowana do Nagrody Goncourtów 2017. Gordana jest skrytą i piękną kasjerką w jednym z paryskich sklepów. Pewnego dnia z jej portfela wypada rodzinna fotografia, co zauważa Jeanne. Mając tylko strzępy informacji, próbuje zrekonstruować historię pracownicy sklepu.
- Sceny z życia rodzinnego. Strajk klimatyczny Grety, Greta Thunberg, Beata Ernman, Malena Ernman, Svante Thunberg, Wydawnictwo Sonia Draga Post factum (premiera 25 września)
Greta Thunberg stała się symbolem walki o ochronę środowiska. Najpierw jednak sama przeprowadziła ekologiczną rewolucję w życiu swojej rodziny. Książka jest zbiorem krótkich opowieści z codzienności rodziny Thunbergów. Na końcu dodane zostały przejmujące przemówienia nastolatki.
- Chile Południowe. Tysiąc niespokojnych wysp, Magdalena Bartczak, Wydawnictwo Muza (premiera 25 września)
Jak żyje się ludziom na chilijskim południu? Czy czują się odosobnieni od reszty świata? Magdalena Bartczak w swojej książce zabiera nas na drugi koniec świata i opisuje niezbyt znany Europejczykom kraj. Recenzja wkrótce na naszej stronie!
- Dziennik 2005, Anda Rottenberg, Krytyka Polityczna (premiera 27 września)
Zapiski z pół roku życia najsłynniejszej polskiej historyczki sztuki Andy Rottenberg. W 2005 roku została ogłoszona lista osób donoszących do władz komunistycznych – oskarżano też o to autorkę. Przeszła przez piekło, aż w końcu dostała status pokrzywdzonej. Życie codzienne miesza się tu z komentarzami o sztuce i życiu towrzyskim.