Manson – recenzja

Charles Manson kierował sektą Rodzina (The Family), stał za wieloma morderstwami i kradzieżami, handlował narkotykami. O jego życiu i jednym z najgłośniejszym morderstw ubiegłego stulecia opowiada książka Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood Toma O’Neilla i Dana Piepenbringa (wyd. Akurat).
9 sierpnia 1969 roku światem wstrząsnęła wiadomość o zamordowaniu Sharon Tate i kilku innych osób przebywających razem z nią w willi przy Cielo Drive. Mordercy byli wyjątkowo brutalni – wszystkim ofiarom zadano po kilkanaście lub kilkadziesiąt ciosów nożem, a krwią aktorki napisali na drzwiach PIG (ang. świnia). Tate była w dziewiątym miesiącu ciąży. Roman Polański powiadomiony o śmierci żony, dziecka i przyjaciół od razu przyleciał z Europy do Stanów Zjednoczonych. Oprócz niej i kilku przyjaciół zginął też Polak – Wojciech Frykowski, dziadek znanej z reality show Big Brother Agnieszki Frykowskiej.
W całym Hollywood zapanował strach, mieszkańcy bali się nawet w swoich domach, ci bogatsi zaczęli zatrudniać ochroniarzy. Policja przez kilka miesięcy nie mogła złapać tropu bandytów. Dopiero w listopadzie wszyscy odetchnęli z ulgą, gdy znaleziono podejrzanych i rozpoczęto proces.
Okazało się, że morderstwa dokonała Rodzina (The Family) – sekta związana z Charlesem Mansonem. Kim on był? Połowę życia spędził w zakładach zamkniętych, kochał muzykę, chciał nagrać płytę i stać się sławnym. Na swojej drodze spotkał wiele osób, które go zawiodły – od matki po producentów muzycznych.
Większość informacji o Mansonie i morderstwie w willi przy Cielo Drive wpisało się w światową popkulturę przez książkę Helter Skelter Vincenta Bugliosiego, oskarżyciela w procesie Rodziny. Autorzy postanowili skonfrontować historię przedstawioną w tej książce z rzeczywistością.
Tom O’Neil zajmował się tą sprawą przez ponad 20 lat – zbierał dokumenty, przeglądał archiwa, rozmawiał z przyjaciółmi Polańskiego i Tate. Prowadząc śledztwo dziennikarskie, dotarł do nieznanych wcześniej faktów, które potem opisał w swojej książce. Okazało się, że służby od dawna obserwowały Mansona i Rodzinę, a duża część Hollywood była z nimi powiązana.
Na początku może się wydawać, że autorzy to kolejne osoby, które wymyślają teorie spiskowe, aby na nich zarobić. Ale chyba tak nie jest – imponujące jest, z jak wielu dokumentów, książek i innych źródeł skorzystał O’Neil. Samych przypisów jest… 30 stron! Ponadto, do książki dołączone zostało kilkanaście zdjęć, przedstawiających Mansona, jego towarzyszy i osób zamieszanych w morderstwo i sprzedaż narkotyków. Autor stara się również zrozumieć wykonaną zbrodnię, dochodzi do nieznanych wcześniej motywów, które mają związek z pseudonaukowymi teoriami głoszonymi przez Mansona.
Poza opisywanym morderstwem Tom O’Neil przedstawia również pokrótce biografie Mansona i Tate, odkrywa mroczne tajemnice Polańskich, którzy nie byli zwykłym i szczęśliwym małżeństwem. Przede wszystkim jednak stara się wytłumaczyć filozofię lat 60., dzięki czemu można poczuć się jak na ulicach Hollywood w tych czasach.
Warto przeczytać tę książkę, aby skonfrontować obraz przedstawiany nam przez popkulturę z faktami. Po jej skończeniu cała sprawa wydaje mi się jeszcze bardziej mroczna i przerażająca niż wcześniej. Ponadto życie Romana Polańskiego i Sharon Tate zostało ukazane w najnowszym filmie Quentina Tarantino, którego recenzję możecie przeczytać tutaj.