Kwadrans w księgarni – trzeci tydzień września

Druga połowa września przynosi nam jeszcze więcej premier niż pierwsza! W tym tygodniu do czytania polecamy:
- Frankenstein w Bagdadzie, Ahmed Saadawi, Wydawnictwo Znak (premiera 18 września)
Książka finalisty Man Booker International Prize 2018, zdobywcy International Prize for Arabic Fiction 2014 w końcu przetłumaczona na język polski! Hadi chodzi po ulicach Bagdadu i zbiera fragmenty porozrywanych ciał, które potem zszywa. Gdy skończył, twór znika, a przez miasto przetacza się fala morderstw. Staruszka Eliszeba czeka na powrót syna z wojny iracko-irańskiej. Gdy do jej drzwi zapukał człowiek ze zmasakrowaną twarzą, wpuściła go bez wahania z nadzieją, że to jej syn. Zło zaczyna panoszyć się po mieście…
- Horyzont, Jakub Małecki, Wydawnictwo SQN (premiera 18 września)
Maniek uczestniczył w misji w Afganistanie jako saper, po powrocie próbuje przelać na papier swoje wspomnienia. Jego sąsiadka, Zuza, próbuje usamodzielnić się i żyć na własny rachunek. Choć na początku nie mają ze sobą nic wspólnego, z czasem zaczynają sobie nawzajem ciążyć. A że to książka Jakuba Małeckiego to na pewno jest pięknie i magicznie napisana!
- Ten o najlepszym serialu na świecie, Kelsey Miller, Wydawnictwo SQN (premiera 18 września)
Książka obowiązkowa dla wszystkich fanów Przyjaciół. Autorka zdradza w niej tajniki produkcji, w jaki sposób aktorzy dostali swoje role i zabiera czytelników za kulisy. Przywołuje też nieznane dotąd fakty. W tym roku mija 25 lat od premiery pierwszego odcinka chyba najbardziej znanego serialu na świecie.
- Jak nakarmić dyktatora, Witold Szabłowski, Wydawnictwo W.A.B. (premiera 18 września)
Autor rozmawiał z kucharzami największych dyktatorów tego świata, m.in. Saddama Husajna, Envera Hodży i Fidela Castro. Wszystko spisał. Co jadali w czasie przełomowych i najbardziej krwawych chwil swoich rządów? Co lubili, a czego nie mogli zjeść? Wszystkie odpowiedzi na te pytania znajdziecie w książce. Bardzo ciekawa perspektywa spojrzenia na osoby rządzące i pierwsza znana mi książka tego typu, na pewno warto!
- Kobiety Holocaustu, Zoë Waxman, Wydawnictwo Poznańskie (premiera 18 września)
Piekło Holocaustu w relacji kobiet. Ich szanse były dużo niższe na przeżycie niż mężczyzn. Jak przetrwały horror? Autorka stara się zrekonstruować, przez co musiały przechodzić w obozach koncentracyjnych. Całość skłania do zastanowienia się nad rolą płci w historii.
- Zaraz będzie po wszystkim, Grzegorz Uzdański, Wydawnictwo W.A.B. (premiera 18 września)
Pensjonariuszka domu opieki niechronologicznie opowiada o swoim życiu – wojna, dorastanie, praca w redakcji, niespełnione miłości, codzienność. W jej historię wplecione są opowieści młodego sanitariusza i pielęgniarki. Książka o samotności, umieraniu, ale też o życiu.
- Żółte światło, Jerzy Pilch, Wydawnictwo Wielka Litera (premiera 18 września)
Jerzy Pilch w swojej najnowszej powieści wątki autobiograficzne z fantastycznymi elementami. Swoją uwagę zwraca na to, że życie składa się ze złudzenia wieczności i ze strachu, że to złudzenie utracimy.