Kwadrans w księgarni | nowości w pierwszym tygodniu września

Kończą się wakacje, co oznacza nie tylko powrót do szkoły, ale również wiele premier na rynku wydawniczym. W pierwszym tygodniu września na sklepowych półkach każdy znajdzie coś dla siebie! Co oferują nam wydawnictwa w tym okresie? Według nas warto przeczytać:
- Żuławski. Wywiad rzeka, Andrzej Żuławski, Piotr Kletowski, Piotr Marecki, Krytyka Polityczna (premiera 3 września)
Nowe wydanie wywiadu-rzeki z Andrzejem Żuławskim, twórcą takich filmów jak Szamanka i Wierność, wzbogacone o dodatkowe zdjęcia. Reżyser opowiada o swoim życiu, przeczytanych książkach, które były dla niego inspiracjami. Zdradza też szczegóły powstawania swoich filmów i pracy w okresie PRL.
- Na gruzińskich zasadach Stasia Budzisz, Wydawnictwo Poznańskie (premiera 4 września)
Kolejny ciekawy reportaż z serii reporterskiej Wydawnictwa Poznańskiego. Tym razem przeniesiemy się do Gruzji, która została przedstawiona oczami zwykłych ludzi, a ich historie spisała Stasia Budzisz – dziennikarka, która od lat zajmuje się tematyką Kaukazu. Odwiedzimy gruzińskie domy, usłyszymy opowieści o przemianach w Gruzji, życiu osób LGBT+ i kobiet, posłuchamy słynnych toastów.
- Prześcignąć swój czas. Kariera Ireny Szewińskiej od kulis, Maciea Petruczenko, Ringier Axel Springer Polska (premiera 4 września)
Biografia legendy światowego sportu – Ireny Szewińskiej. Dziennikarz „Przeglądu sportowego” opisał życie sportsmenki, przygotowania do zawodów i jej drogę do niesamowitego sukcesu. Na temat Szewińskiej w książce wypowiadają się także jej rywalki z bieżni. Autora wspomógł mąż biegaczki, który udostępnił nieznane dotąd szerokiej publiczności zdjęcia. Książka nie tylko dla fanów sportu!
- Deutsch dla średnio zaawansowanych, Maciej Hen, Wydawnictwo Literackie (premiera 4 września)
To już trzecia powieść Macieja Hena. Interesujący tytuł, ciekawa okładka, a w środku opowieść o poszukiwaniu siebie i historii swojej rodziny, do której główny bohater musi dojść, by odnaleźć dokumenty, które mają mu posłużyć do odzyskania kawałka ziemi na rumuńskiej Bukowinie. Wątki szlacheckie, żydowskie, chłopskie i niemieckie prowadzą do jednej tajemniczej postaci…
- One płoną jaśniej, Shobha Rao, Wydawnictwo Otwarte, (premiera 4 września)
Powieść o kobietach mieszkających na indyjskich wioskach. Purnima i Sawitha są bite i dręczone, nie tracą jednak nadziei na lepsze życie. Książka zebrała świetne recenzje wielu prestiżowych magazynów, zapewne spodoba się wszystkim czytelnikom i czytelniczkom twórczości Rupi Kaur.
- Zimowla, Dominika Słowik, Wydawnictwo Znak (premiera 4 września)
Druga, po Atlasie: Doppelganger, powieść Dominiki Słowik. W na pozór zwykłym miasteczku mieszkają niezwykli ludzie – m.in. pszczelarz, który wytresował swój rój, urzędnik, który został wróżem, diler marihuany. Nad nimi unosi się tajemnica. Czy uda się im ją odkryć ?
- Polowanie na grzyby. Od borowika do grzybowej, Zośka Leszczyńska-Niziołek, Wydawnictwo Buchmann (premiera 4 września)
Zbliża się jesień, a jeżeli jesień to grzyby i spacery po lasach! Dzięki temu niezwykłemu atlasowi grzybów poszerzymy swoją wiedzę na ich temat. Opisy grzybów mieszają się z opowieściami o grzybobraniach i anegdotkami grzybiarskimi. Pozycja obowiązkowa dla każdego amatora grzybobrań, jak i dla osób, które dopiero chcą zacząć swoją przygodę z grzybami!
- Pod nóż, Arnold van der Laar, Wydawnictwo Literackie (premiera 4 września)
Zdrowie – temat dotyczący każdego z nas. Autor pokazuje historię medycy przez 28 niezwykłych operacji. Pozwala to prześledzić zmiany technologiczne i etyczne. Książka porusza też temat samej pracy chirurga na przestrzeni wieków.