What have we done to the world? O Michaelu Jacksonie i jego próbie naprawy świata
Michael Jackson urodził się 29 sierpnia 1958 roku w Gary. Był siódmym z dziewięciorga dzieci Katherine i Joe. Już w wieku dziecięcym jego życie stało się publiczne – od 1964 roku wraz ze swoimi braćmi występował w zespole The Jacksons 5, co wiązało się z wieloma wyrzeczeniami i ogromną dyscypliną narzucaną przez ojca i jednocześnie menadżera zespołu.
Niełatwo jest pisać o dorosłej karierze Michaela bez użycia wielkich słów. Niełatwo jest pisać o ikonie popkultury bez zajmowania konkretnego stanowiska, bez zbędnej oceny życia prywatnego. Jackson zapisał się na kartach historii nie tylko za sprawą ogromnego talentu, promowanego od najmłodszych lat. Był też głosem ludu, inspirował się ludzkimi życiami i przejmował światem. W swoich piosenkach nawoływał do pokoju, wyrażał niezrozumienie dla okrucieństwa (Man in the mirror, Heal The World, czy What About Us). Z drugiej strony Michael Jackson był symbolem męskości, jego ruchy sceniczne i aparycja sprawiały, że plakaty z jego wizerunkiem wisiały u każdej młodej kobiety nad łóżkiem. Nie bał się śpiewać o miłości, o płomiennych uczuciach i fizycznej ich stronie (The Way You Make Me Feel, Rock With You). Był buntownikiem, a w swojej twórczości ubolewał nad niesprawiedliwością losu (Black or White, They Don’t Care About Us). Kochał wszystkich ludzi. Kochał dzieci, kochał zwierzęta i celebrował życie .
Z okazji 61 rocznicy urodzin Króla Popu postanowiliśmy się przyjrzeć muzycznej działalności Michaela Jacksona i przypomnieć o utworach ważnych, które w czasach, kiedy ludzie powinni się najbardziej ze sobą jednoczyć, nabierają charakteru hymnicznego.
Earth Song
Apokaliptyczna wizja świata nagrana przez Michaela Jacksona 24 lata temu. Utwór zadaje odbiorcy pytania dotyczące świata, Ziemi i natury. Co ze wschodem słońca i z deszczem? Co zrobiliśmy światu? Co się stało z człowiekiem i co się stało ze zwierzętami? W całej historii świata nie było bardziej aktualnego momentu na zadawanie sobie takich pytań, niż XXI wiek, kiedy Matka Ziemia tonie w plastiku, a puszczę amazońską i lasy syberyjskie trawi ogień. „Earth Song” to utwór duszący, uświadamiający i w gruncie rzeczy bardzo przerażający. Szczególnie teraz, kiedy my i nasza planeta jesteśmy coraz bliżej upadku.
Heal The World
Szósty singiel z płyty Dangerous wydanej w 1991 roku. Utwór jest antywojennym manifestem, nawołującym do zmiany świata na lepszy. Think about the generations and say that we want to make it a better place for our children, and our children’s children, so that they know it’s a better world for them – tymi słowami rozpoczyna utwór Ashley Farrell, co w połączeniu ze spokojną muzyką daje bardzo wzruszającą całość. Jeszcze bardziej poruszające jest to, że mąż dorosłej już Ashley zginął podczas wojny w Iraku. Heal The World jest swoistą piękną prośbą do ludzi o naprawę świata i zauważenie, że jego los jest w naszych rękach.
Man In The Mirror
Singiel Man In The Mirror ironicznie znajduje się na płycie Bad (wydanej w 1988 roku), gdzie tytułowy utwór opowiada o złowieszczym łamaczu kobiecych serc. Man In The Mirror jest natomiast utworem niezwykle wzruszającym, skłaniającym do ogólnej refleksji nad samym sobą. Niezwykłe jest to, jak Michael Jackson w prosty sposób mówi o rzeczach istotnych – w jego utworze nie znajdziemy wyszukanych metafor i oryginalnych epitetów. Tekst miał trafić do zwykłych ludzi, bo od zmiany zwykłych rzeczy można rozpocząć rewolucję. Teledysk do utworu jest spójny z przekazywaną treścią – umieszczono w nim przemoc faktyczną, taką jaką jest i jaką obserwował cały świat (na przykład klęska głodu w Etiopii, Adolf Hitler czy próbny wybuch bomby atomowej). Dopiero w drugiej części wideo zaczynają się pojawiać obrazy dające nadzieję na lepsze jutro – Matka Teresa z Kalkuty, Lech Wałęsa i Solidarność oraz Nelson Mandela.
We Are The World
Przepiękny utwór napisany przez Michaela Jacksona i Lionela Richie, której celem było zebranie pieniędzy na pomoc głodującej Afryce. W nagraniu We Are The World wzięło udział 45 artystów (nazwanych USA for the Africa). Utwór stał się hymnem nawołującym do walki o pomoc innym ludziom, mówiącym o tym, że w obliczu złej sytuacji, to my jesteśmy światem, jednością, która może coś zdziałać. Tak jak w innych utworach Michaela Jacksona na próżno szukać tutaj kwiecistego, bogatego języka, który mógłby przyćmić przekaz. Proste słowa najlepiej oddają charakter piosenki i bardzo mocno trafiają do odbiorcy. We Are The World stało się międzynarodowym przebojem i zarobiło ponad 90 mln dolarów na pomoc Afryce. W 2010 roku nagrano nową wersję piosenki, której dochód został przekazany na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti.
Życie i twórczość Michaela Jacksona bez wątpienia miały ogromny wpływ na kulturę masową przełomu XX i XXI wieku. Jego karierę śledził niemal każdy człowiek na Ziemi, a ruchy taneczne stały się kultowe. Premiera teledysku do Thriller była jedną z najgłośniejszych premier w przemyśle muzycznym i pozostawiła po sobie głęboki ślad w popkulturze. Kariera Jacksona była bardzo długa i bardzo intensywna. Śledząc teksty wyżej przytoczonych utworów można określić ją jeszcze kilkoma ważnymi epitetami: szczera, wizjonerska i niezwykle wpływowa. Michael Jackson stał się głosem ludu i motywacją walki o lepsze życie.