Początki z „Piękną grą”

Krakowskie wydawnictwo Sine Qua Non, znane z wydawania książek o tematyce sportowej, zaproponowało swoim czytelnikom sięgnięcie po Piękną grę autorstwa Johna Andrewsa.

Jest to książka, którą można śmiało zaproponować dzieciom oraz ich rodzicom. Na prawie 200 stronach możemy dowiedzieć się o tym, który klub piłkarski jest najstarszy na świecie, jakie są podstawowe zasady gry oraz co oznaczają gesty wykonywane przez sędziego w trakcie spotkania. Coś ciekawego znajdą w niej dla siebie również pasjonaci statystyk, których jest bardzo dużo. Nagromadzenie informacji może przyprawić o ból głowy, jeśli kogoś nie interesuje to, kto i kiedy zdobył Puchar Narodów Afryki czy kobiece Mistrzostwo Świata w piłce nożnej. Jest to propozycja od pasjonata futbolu dla tych, którzy już ten sport kochają albo dopiero rozpoczynają swoją fascynację piłką nożną. Z tego względu należy wziąć pod uwagę, że nie jest to propozycja dla dzieci, które nie potrafią czytać – zdecydowanie więcej jest tu materiału dla tych, które posiadają tę umiejętność.

Książka Johna Andrewsa rozpoczyna się od zaprezentowania podobizn dwóch najlepszych piłkarzy na świecie – Lionel Messi i Cristiano Ronaldo od razu przychodzą na myśl, gdy chcemy dotrzeć do młodszych czytelników. Na szczęście Brytyjczyk postanowił zabrać swoich młodszych i starszych czytelników w podróż po historii tej dyscypliny. Poznamy na przykład dwie drużyny, których finałowe porażki w MŚ wciąż wywołują zdumienie, dowiemy się jak ewoluowały stroje piłkarzy (w tym także ich buty) oraz jak zmieniały się piłki, które (ulepszane wielokrotnie na przestrzeni wieku) pozwalają graczom pokroju wspomnianej dwójki goleadorów na wykorzystanie większej ilości talentu. Do tego grafiki przedstawiające najsłynniejsze stadiony (jest to nieco zaskakujący wybór, gdyż znajdziemy wśród nich obiekt w Johannesburgu, a nie ma Anfield, ale może istotna jest tu sympatia autora do lokalnego rywala Liverpoolu – Evertonu), a także wiele informacji na temat regionalnych rozgrywek międzypaństwowych i ciekawostek, czyli odpowiedzi na pytania: Kto jest najszybszym piłkarzem świata? Kto ma najdłuższe nazwisko na koszulce? Kto oprócz na boisku sprawdził się również w przemyśle filmowym? Starszych czytelników na pewno zainteresują takie kwestie jak zmiany cen na rynku transferowym oraz tabele występów i osiągnięć poszczególnych reprezentacji na Mistrzostwach Świata – towarzyszą jej obrazki przedstawiające maskotki turniejów, których pierwszym przedstawicielem w 1966 roku był Willie – lew World Cup. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie map i flag państwowych – ułatwia to zainteresowanie dzieci geografią i poznawaniem świata. Kreatywni rodzice, dzięki tej pozycji, mogą znaleźć wiele sposobów, by przekonać swoje pociechy do poszerzania wiedzy z różnych dziedzin.

 

Do publikacji dołączono plakat z okładką książki – widać na nim podobizny piłkarzy, wykonane przez Daniela Nyariego. Nowojorski artysta ma bardzo oryginalny styl ilustrowania, który ułatwia rozpoznawanie sportowców z różnych epok futbolu. Piękną grę można polecić tym rodzicom, którzy sami będąc fanami piłki nożnej chcą, by ich dziecko również zafascynowało się tym sportem. Oczywiście żadna książka nie zastąpi meczu futbolu, ale propozycja wydawnictwa SQN pomoże dzieciom go zrozumieć.

________________________

www.wsqn.pl

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.