O Kate Bush w jej urodziny
W roku 1978, mając 19 lat, Kate Bush wydała singiel Wuthering Heights, promujący jej debiutancki album The Kick Inside. Stała się ona rozpoznawalną i z pewnością jedną z najbardziej oryginalnych kobietą w branży muzycznej. Nigdy nie zależało jej na popularności. Najważniejsze było to, by mogła tworzyć swoją sztukę na własnych warunkach, co bez wątpienia jej się udało. Ciężko znaleźć drugą tak zmysłową, charyzmatyczną i niezależną artystkę jak ona.
Dziś ma 61 lat. Od 2011 roku nie wydała żadnego nowego utworu, a mimo to jej twórczość ciągle pozostaje aktualna. Kate Bush jest perfekcjonistką, w jednym z wywiadów powiedziała, że piosenki tworzy szybko, ale nad ich aranżacjami potrafi pracować latami i nigdy nie jest w pełni zadowolona z efektu, co napędza ją do dalszej pracy. W swoich utworach tworzy magiczny świat pełen duchów, czarownic i mocy nadprzyrodzonych – inspiruje się muzyką ludową. Nigdy nie było dla niej najważniejsze spełnianie oczekiwań fanów czy producentów. To, co tworzy, zawsze ma podobać się przede wszystkim jej samej.
Bush stanowi także ogromną inspirację dla Björk, Tori Amos czy Florence Welch. Została odznaczona przez królową Elżbietę II Najwspanialszym Orderem Imperium Brytyjskiego za wkład włożony w rozwój muzyki.
Ciężko znaleźć informacje o jej utworach – uważa, że płyty nagrywa nie po to, by mówić o procesie ich powstawania. Pierwsze utwory napisała jako 13-latka, a 3 lata później David Gilmour zachwycony jej talentem przedstawił Kate wytwórni EMI. Tak zaczęła się kariera tej niezwykle zmysłowej artystki.
Babooshka
Największy hit Kate Bush ukazał się w 1980 roku na płycie Never For Ever. Utwór niewiele ma wspólnego z rosyjskim słowem babushka, oznaczającym babcię, a artystka deklarowała, że nie znała tego słowa, gdy pisała tekst. Piosenka opowiada o kobiecie, która chciała przetestować wierność swojego męża, wysyłała mu listy miłosne pod pseudonimem Babooshka, ukazując się w nich jako młodsza wersja samej siebie, z czasów gdy poznała swojego męża. Przepełniona zazdrością postanowiła zaaranżować spotkanie z mężem, przebrała się, by wystawić go na pokusę, a mężczyzna zachwycony urodą kobiety, przypominającej jego żonę z młodości, woła – jestem cały twój! – intryga doprowadza do zrujnowania małżeństwa.
Wuthering Heights
Pierwszy singiel, który ukazał się 1978 roku na płycie The Kick Inside od razu odniósł ogromny sukces w Wielkiej Brytanii i przez 4 tygodnie utrzymywał się w czołówce list przebojów. Do napisania utworu zainspirowała artystkę powieść Emily Brontë Wichrowe Wzgórza, a podmiotem lirycznym tekstu jest duch jednej z bohaterek.
Running Up That Hill (Deal With God)
Utwór z płyty Hounds Of Love z roku 1985. Kobieta, będąca podmiotem lirycznym, chce doświadczyć uczuć, jakimi darzy ją mężczyzna, którego kocha i by zadziałało to także w drugą stronę. Jedynym sposobem jest zawarcie paktu z Bogiem, który sprawiłby, że kochankowie zamienią się własnymi ciałami i będą w stanie w pełni się zrozumieć. Tekst pięknie zobrazowano w teledysku, za pomocą tańca przy akompaniamencie hipnotyzującej i sensualnej muzyki
Utwór doczekał się wielu coverów m.in. grupy Within Temptation oraz Placebo.
Cloudbusting
Inspiracją do napisania piosenki była książka A Book Of Dreams Petera Reicha. Opisuje ona życie jego ojca Williama, który prowadził badania naukowe i stworzył teorię orgonu, czyli siły życiowej. Podczas eksperymentów doszło do katastrofy i nad laboratorium zawisły ciemne chmury, a okolica została skażona promieniowaniem. Reich chcąc opanować sytuację, stworzył „zaklinacz chmur” (cloudbuster), wierzył że za jego pomocą będzie w stanie wywołać deszcz. Piosenkę napisano z perspektywy syna naukowca. W teledysku ukazane są eksperymenty z cloudbusterem. W rolę Williama wcielił się Donald Sutherland, a w jego syna Petera sama Kate Bush.
The Man With The Child In His Eyes
Kate Bush napisała tekst, gdy miała 13 lat. W 1979 roku utwór zdobył nagrodę Ivora Novello przyznawaną przez Brytyjską Akademię Kompozytorów i Tekstopisarzy. Do napisania The Man With The Child In His Eyes doprowadziły obserwacje nastoletniej artystki, która doszła do wniosku, że wielu mężczyzn, pomimo upływających lat, nadal w środku pozostaje małymi chłopcami. Była zachwycona faktem, że nieświadomie zachowują oni w sobie magię dzieciństwa.
This Woman’s Work
Piosenka napisana na potrzeby filmu She’s Having a Baby w 1988 roku. Jej bohaterami są młodzi małżonkowie, a utwór wykorzystano w scenie porodu. Jej mąż dowiaduje się, że życia żony i dziecka są zagrożone. Wspomina ich szczęśliwe chwile. Utwór ukazuje jego smutek i poczucie winy.
Breathing
Utwór z 1980 roku, ukazał się na płycie Never For Ever. Jedną z głównych inspiracji do jego napisania był film dokumentalny dotyczący skutków wojny atomowej; przedstawia obraz świata zniszczonego bronią nuklearną z perspektywy płodu w brzuchu swojej matki. Kate Bush powiedziała o Breathing, że to utwór o ludziach niszczących samych siebie, o egoistycznych kobietach, które paląc niszczą zdrowie swoich dzieci. Dla artystki katastrofa nuklearna jest jedynie przerażającą metaforą znacznie powszechniejszego problemu.
Debiut Kate Bush miał miejsce 41 lat temu. Od tego czasu artystka wydała 11 albumów. Być może dziś, w 61 urodziny starannie dopracowuje nowe utwory, by wydać na świat kolejną płytę, która przeniesie nas do jej magicznego świata.