50 lat na scenie Krzysztofa Cugowskiego!

30 maja 1950 w Lublinie na świat przyszedł Krzysztof Cugowski. Legenda polskiego rocka. Niesamowity, charakterystyczny a co za tym idzie rozpoznawalny przez niemali wszystkich głos, na polskiej scenie muzycznej. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną w Lublinie, studiował prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ale studiów nie ukończył. Wolał zająć się muzyką.
Jak sam podkreśla, jego przygoda z muzyką zaczęła się od zabawy. Razem z dwójką kolegów, grał w domu, a swoje wykonania nagrywali na magnetofon. Był to przełom 69/70 roku i to właśnie w tym czasie Cugowski wraz z Krzysztofem Brozim i Januszem Pędziszem założyli pierwszą, jak sami to określają „prehistoryczną” Budkę Suflera. Rok później do składu dołączył Romuald Lipko.
Cugowski, będący wokalistą, frontmanem i współautorem kompozycji na wydanych między 1970 a 1977 rokiem dwóch płytach: Cień wielkiej góry i Przechodniem byłem między wami, w 1978 roku opuścił zespół. Do Budki Suflera dołączył ponownie w 1983 roku, a podczas kilkuletniej przerwy grał m.in. z zespołem Spisek, czy Cross.
Oprócz działalności artystycznej z zespołami, w swojej karierze wydał także 5 albumów solowych.
Bardzo znaczącym momentem zarówno dla Cugowskiego, jak i całego Zespołu było wydanie jedenastego studyjnego albumu Budki Suflera w 1997 roku – Nic nie boli, tak jak życie. To płyta, która zarówno zespołowi, jak i Krzysztofowi Cugowskiemu, przyniosła ogromny, ale także nieoczekiwany sukces. Sprzedała się w nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy, co uważane jest za wielki sukces komercyjny na miarę tamtych czasów.
„Jest taki samotny dom”
Utwór ten był singlem, pochodzącym z płyty Cień wielkiej góry. Wydany został w 1975 roku. Ciekawostka dotycząca tego utworu wiąże się z tym, że początkowo nie miał znaleźć się na płycie i powstał jako ostatni utwór na tymże albumie. Piosenka ta była wielokrotnie nagrywanaw różnych wersjach, a w 1976 roku powstała również niemiecka wersja.
„Twoje radio”
To singiel promujący album Cisza. Słowa do piosenki napisał Andrzej Mogielnicki, muzykę skomponowali Romuald Lipko wraz z Krzysztofem Cugowskim, który temu utworowi nadał nieprzeciętny wyraz za sprawą swojego głosu.
„Takie Tango”
Artysta mówi o tym, że to publiczność decyduje o tym, czy dany utwór stanie się przebojem, czy nie. Tak było właśnie w przypadku utworu „Takie Tango”. Zespół, przebywający w czasie ukazania się płyty w Australii, nie zdawał sobie sprawy, że utwór cieszy się aż tak wielkim powodzeniem. Owszem, wiedzieli, że publiczności przypadł on do gustu, ale nie spodziewali się takiego entuzjazmu. Cugowski wyznał, iż po powrocie z Australii, podczas koncertu na stadionie w Lesznie, Zespół zobaczył, że ludzie zwariowali na punkcie tej piosenki. Sami nie zdawali sobie sprawy z tego, że utwór stał się takim przebojem!
„Martwe morze”
Jest to singel promujący album Akustycznie z 1998 roku. Tekst napisał Andrzej Mogielnicki, muzykę skomponował Romuald Lipko, Krzysztof Cugowski dopełnił natomiast swoim mocnym głosem całości kompozycji.
„Piąty bieg”
Utwór ten był singlem promującym album wydany w 1999 roku – GreatestHits II. Płyta ukazała się z okazji 25-lecia zespołu, a utwór „Piąty bieg” stał się największym hitem jubileuszowej trasy koncertowej Budki.
„Bal wszystkich świętych”
„Bal Wszystkich Świętych” to pierwszy z listy utworów na płycie, wydanej w 2000 roku, o tym samym tytule. Za sprawą tej piosenki Zespół otrzymał w 2000 roku Nagrodę Publiczności oraz nagrodę jury w Oddziałach Terenowych TVP S.A., w konkursie premier podczas 37. Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.
„Takie Tango” czy „Bal Wszystkich Świętych”, to wielkie i jedne z najbardziej znanych przebojów Budki. Sam Cugowski przyznaje, że nie jest wielkim fanem tych utworów, jednak ma świadomość, że dzięki tym piosenkom Zespół stał się znany szerokiemu gronu odbiorców, nie tylko słuchaczom muzyki rockowej oraz zyskał wielu wielbicieli zarówno wśród młodzieży jak i starszych osób. Piosenki te przeniosły ich w inny rejon popularności, ponieważ stali się znani przez wszystkich.
Krzysztof Cugowski wraz z Budką Suflera był obecny na scenie przez ponad 40 lat. Zespół koncertował na całym świecie: Wielka Brytania, Hiszpania, Grecja, Holandia, Belgia, Niemcy, USA, Kanada, Australia, Litwa, Białoruś, Ukraina. Warto także wspomnieć, że to właśnie Budka Suflera oddała największy koncert w dziejach kraju. Odbył się on w 2000 roku na podkrakowskim lotnisku i wzięło w nim udział około miliona widzów! Oprócz Budki Suflera wystąpił wtedy zespół Scorpions.
W 2014 roku Zespół zagrał trasę liczącą 100 koncertów w ramach pożegnania z publicznością. Koncerty odbyły się w Polsce, ale także zagranicą dla Polonii w UK, Irlandii, Austrii, Szwecji i Niemczech.
Jak podkreśla sam Krzysztof Cugowski Budka Suflera zakończyła karierę w dobrym dla siebie czasie i z odpowiednim przytupem.
Pomimo tego, że zespół już zakończył działalność, utwory są niezapomniane i ciągle żywe wśród fanów. Świadczyć może o tym chociażby fakt, iż w tegorocznym, 12. Polskim Topie Wszech Czasów znalazło się aż 6 utworów Budki Suflera! Oczywiście nie zabrakło wśród nich utworów „Jolka, Jolka pamiętasz”, „Jest taki samotny dom”, ale także innych znanych piosenek jak „Sen o dolinie”, „Cień wielkiej góry”, czy „Za ostatni grosz”.
Po zakończeniu działalności Zespołu, Cugowski podjął artystyczną współpracę ze swoimi synami- Piotrem i Wojciechem, która, jak podkreśla była ważna i wiąże się z wieloma istotnymi wspomnieniami. Przez około 3,5 roku koncertowali w Polsce, a w 2016 roku wydali album studyjny Zaklęty krąg.
„Zaklęty krąg”
Na jesieni tego roku mija 50 lat działalności artystycznej Krzysztofa Cugowskiego, który sam twierdzi, że ten czas minął niezwykle szybko i ciężko mu w to uwierzyć..
Z okazji tego jubileuszu szykuje niespodziankę dla swoich fanów , jaką jest trasa koncertowa!
Krzysztofowi Cugowskiemu w dniu Jego urodzin życzymy kolejnych wielu, wspaniałych lat na scenie!