Filmowy weekend po rumuńsku

Historia kina rumuńskiego nie należy do najprostszych. Na początku XX wieku zmagało się ono z brakiem funduszy oraz ograniczonymi możliwościami technicznymi, a później (wraz z ekspansją komunizmu na Europę Wschodnią) mocno ograniczały je kanony socrealizmu. Dopiero wraz z okresem odwilży i upadku komunizmu rozpoczął się powolny rozkwit kinematografii rumuńskiej, która w XXI wieku zyskała uznanie międzynarodowych krytyków. Eksperci doceniają w niej szczególnie silne powiązania z kulturą oraz ciekawe spojrzenie na dramaty współczesnej Rumunii, problemy społeczne i polityczne okresu transformacji. Filmową wyprawę po najnowszym kinie rumuńskim będzie można odbyć w dniach 10-12 maja w Krakowie, w ramach organizowanego przez Kino Pod Baranami oraz Rumuński Instytut Kultury w Warszawie 12. Festiwalu Kultury Rumuńskiej w Krakowie.

„O krok za Serafinami”, reż. Daniel Sandu
Na ekranach Kina Pod Baranami będzie można zobaczyć najnowszy film stałego bywalca międzynarodowych festiwali filmowych Paula Negoescu, nominowanego m.in.: na festiwalach w Cannes, Berlinie i Wenecji za takie filmy jak „Remont” (2009) czy „Horizon” (2012). „Opowiastka o obiboku” to historia bujającego w obłokach nauczyciela matematyki, który przez zawirowania w jego związku z młodziutką Iriną zostaje zmuszony do zmiany stylu życia. Film jest hołdem dla miłosnych historii spod znaku Woody’ego Allen’a, porusza problemy relacji damsko-męskich i dobitnie podkreśla wewnętrzne rozterki męskich postaci. Projekcję filmu poprzedzi wprowadzenie Miłosza Stelmacha – redaktora naczelnego czasopisma „Ekrany”.
Widzowie będą mogli również obejrzeć film, tworzącego w nurcie nowej fali Constantina Popescu, zatytułowany „Pororoca”. Jest to historia związku młodego małżeństwa, którego relacja zostaje poddana próbie w momencie zniknięcia pięcioletniej córki pary. W swoim nowym dziele Popescu nie tylko buduje trzymającą w napięciu intrygę, ale również dokonuje analizy rozpadu psychiki bohaterów oraz narastającego kryzysu ich związku. „Pororoca” może również zachwycić rewelacyjną grą aktorską (nagrodzonego na Festiwalu w San Sebastian) Bogdana Dumitrache. W programie znalazł się też obsypany nagrodami Gopo – rumuńskimi Oscarami – film „O krok za serafinami”. Dzieło Daniela Sandu, inspirowane jego własnymi przeżyciami to historia 15-letniego Gabriela, który trafia do prawosławnego seminarium duchownego. Chłopak szybko orientuje się, że konserwatywne liceum, w którym toczy się walka pomiędzy skłonnym do przemocy księdzem a pozbawionym skrupułów świeckim nauczycielem, nie ma nic wspólnego z duchowym wychowaniem.

„Pororoca”, reż. Constantin Popescu
Na 12. Festiwalu Kultury Rumuńskiej nie zabraknie również propozycji dla fanów krótszych produkcji. Podczas nocy rumuńskich filmów krótkometrażowych, zostaną zaprezentowane takie dzieła jak: „Morski briz” (2018), „Zawodowcy” (2014) oraz „Świąteczny prezent” (2018). Najmłodsi widzowie także będą mieli okazję do zapoznania się z rumuńską kulturą. Podczas specjalnej odsłony Baranków Dzieciom (bajkowych poranków dla dzieci) poznają Mihaelę. Sympatyczna dziewczynka z dwoma kucykami jest bohaterką serialu animowanego wyświetlanego w rumuńskiej telewizji w latach 1970-1980. Po projekcji odbędą się również warsztaty plastyczne inspirowane rumuńską kulturą.
PROGRAM:
piątek, 10 maja
21:00 OPOWIASTKA O OBIBOKU
reż. Paul Negoescu, Rumunia 2018, 100’
+ wprowadzenie: Miłosz Stelmach
sobota, 11 maja
18:30 POROROCA
reż. Constantin Popescu, Rumunia 2018, 152’
23:15 NOC RUMUŃSKICH FILMÓW KRÓTKICH:
ZAWODOWCY
reż. Tudor Botezatu, Rumunia 2014, 11’
ŚWIĄTECZNY PREZENT
reż. Bogdan Mureşanu, Rumunia 2018, 23′
COŚ
reż. Paul Mureşan, Rumunia 2017, 9’
DATE NIGHT
reż. Stela Pelin, Rumunia 2017, 17’
MORSKI BRIZ
reż. Cecilia Ştefănescu, Rumunia 2018, 28′
NIEBIESKI I CZERWONY W RÓWNYCH PROPORCJACH
reż. Georgiana Moldoveanu, Rumunia 2018, 21′
niedziela, 12 maja
11:00 BARANKI W RUMUNII
MIHAEL – zestaw bajek 45’
reż. Nell Cobar, Rumunia 1969
+ warsztaty plastyczne dla dzieci
18:30 O KROK ZA SERAFINAMI
reż. Daniel Sandu, Rumunia 2017, 150’
Aleksandra Niziołek