„Ofelia” zawstydzi nas w Poznaniu – zapowiedź

Poznaniacy, znów mamy coś dla was! Opera w jednym akcie na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Śmierć Ofelii”. Finalista konkursu X METAFORY RZECZYWISTOŚCI 2017 organizowanego przez Teatr Polski oraz Teatr Wielki w Poznaniu. A co wspólnego ma z tym wszystkim… Britney Spears?

Cytowanie muzyczne piosenek Britney podczas spektaklu będzie oczywiste jedynie dla jej fanów oraz dla osób w jakiś sposób śledzących popkulturę. Warto więc chociaż wymienić w kolejności utwory, które Jerzy Fryderyk Wojciechowski wplótł zręcznie w partie wokalne: Oops, I did it againLuckyGimme moreBaby one more timeWomanizerToxicEverytime.

Tekst Wyspiańskiego powiela tradycyjne klisze, definiujące kobiecość poprzez cielesność, emocjonalność czy naturę, które przez wieki uznawano za przeciwieństwa wartości „typowo męskich” – rozumu, opanowania i kultury. Ale kim okaże się Ofelia w najnowszej interpretacji (reżyseria: Krzysztof Cicheński), która wystawiona zostanie na deskach poznańskiej opery? Zadaniem wypracowanej, najnowszej inscenizacji ma być wyostrzenie jej konfliktu ze światem. Pada obietnica (a może ostrzeżenie?), że Ofelia nas – widzów – zawstydzi.

Zapraszamy więc wszystkich na premierę: 30 marca, oraz dwa późniejsze wystawienia: 2 i 27 kwietnia, do Sali Drabowicza w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Tutaj znajdziecie więcej informacji, a także zaopatrzycie się w bilety: https://opera.poznan.pl/en/ofelia

Marta Szymańska

Redaktorka Kultury na co dzień. Studiowała filologię hiszpańską w Poznaniu, uwielbia fotografować, czytać i pisać - poezję i nie tylko. Interesuje się wieloma obszarami kultury i sztuki, a jej ulubiony poeta to Zbigniew Herbert.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.