Stanisław Moniuszko dziś. Ogólnopolska Konferencja Moniuszkowska

Stanisław Moniuszko, nazywany „ojcem opery polskiej”, przyszedł na świat prawie 200 lat temu. Nadchodzący rok 2019 będzie Rokiem Stanisława Moniuszki właśnie ze względu na okrągłą rocznicę urodzin tegoż kompozytora. Jego obchody rozpocznie ogólnopolska konferencja, która w dniach 14 i 15 grudnia będzie miała miejsce w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Swoją drogą – w Teatrze Wielkim imienia właśnie Stanisława Moniuszki. 

Poznańska Opera, Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie oraz Instytut Muzykologii UAM w Poznaniu to współorganizatorzy konferencji Dzieło Stanisława Moniuszki jako wyzwanie kulturoweOrganizatorzy konferencji postanowili, że oprócz muzykologicznej i historycznej perspektywy pojawią się również zagadnienia dotyczących kreowania na świecie „marki Moniuszko” czy też refleksje nad edukacyjnymi i offowymi działaniami promującymi dorobek autora „Halki”.

Wśród uczestników konferencji znajdą się zarówno naukowcy (prof. Irena Poniatowska, prof. Marcin Gmys, prof. Daniel Golianek), dyrektorzy teatrów (Renata Borowska-Juszczyńska, Waldemar Dąbrowski, Maciej Figas), jak i reżyserzy (Paweł Passini, Michał Zadara, Marek Weiss) i artyści (prof. Urszula Kryger, Gabriel Chmura).

W planie między innymi rozważania o tym, jak w nowoczesny sposób kreować „markę Moniuszko”, dlaczego reżyserzy nie ufają Moniuszce oraz co nieco o 150-letniej tradycji wykonawczej dzieł Moniuszki. Po wszystkim możecie się spodziewać relacji od naszych wysłanników, natomiast dla wszystkich nieobecnych fizycznie w Teatrze Wielkim konferencja będzie transmitowana przez stronę http://vod.teatrwielki.pl/

Jednakże Konferencja Moniuszkowska to jedyne początek. Rok Stanisława Moniuszki przyniesie bowiem szereg premier, krytycznych edycji dorobku kompozytora, nagrań i spotkań przybliżających jego sylwetkę.

Marta Szymańska

Redaktorka Kultury na co dzień. Studiowała filologię hiszpańską w Poznaniu, uwielbia fotografować, czytać i pisać - poezję i nie tylko. Interesuje się wieloma obszarami kultury i sztuki, a jej ulubiony poeta to Zbigniew Herbert.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.