Koncert polskości – Narodowe Święto Niepodległości w poznańskiej Operze
W poznańskim gmachu pod Pegazem, czyli w Teatrze Wielkim, wciąż dzieje się wiele. Jesienne wieczory uświetniane są nie tylko klasycznymi operami, ale również koncertami. Na kolejne takie wydarzenie zapraszamy was już dziś!
11 listopada w Operze w Poznaniu odbędzie się koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Będzie to wyjątkowa okazja, aby przypomnieć sobie, dlaczego właśnie ten dzień jest dla Polaków tak ważny. Wydarzenie, jak co roku, organizowane jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Teatr Wielki w Poznaniu. W tym roku jednak przypada nadzwyczajna, bo okrągła – setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji przygotowany został specjalny program: Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego oraz Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego. Zostanie on wykonany przez pianistę Pawła Kowalskiego oraz orkiestrę Teatru Wielkiego w Poznaniu pod batutą Gabriela Chmury, a cały koncert poprowadzi Jaromir Trafankowski.
Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Paderewskiego to jeden z najbardziej znanych w repertuarze artysty. Muzykolodzy podkreślają, że „melancholia i liryzm początkowych partii dzieła znakomicie łączą się z finałowym pełnym ekspresji rondem„. Natomiast Koncert na orkiestrę Lutosławskiego reprezentuje dziś najpełniej wczesne ideały kompozytora, zamyka on w sobie bowiem doświadczenia z okresu, kiedy artysta, „jeszcze wierny ideałom przedwojennym, poszukiwał sposobu na odzyskanie klasycznej dyscypliny muzycznej„.
Dlaczego można mówić o „dojrzałości filharmonicznego repertuaru tego koncertu„? Fakt ten wynika z (co najmniej) dwóch faktów: „uznania muzycznej wartości tych kompozycji, jak i znaczenia ich kompozytorów dla narodu polskiego”. Ich wybór do koncertu nie był oczywiście przypadkowy; obaj odznaczyli się ogromnymi osiągnięciami dla Polski.
Warto wspomnieć również choćby w kilku słowach o tych, którzy w koncercie wystąpią. Paweł Kowalski to jeden z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków, pianista, który występował w czterdziestu krajach na czterech kontynentach oraz we wszystkich polskich filharmoniach. Wykonuje on ponad czterdzieści utworów na fortepian i orkiestrę od Mozarta i Chopina do Kilara i Góreckiego, a także recitale, muzykę kameralną, filmową oraz jazz. Natomiast Gabriel Chmura to dyrygent ceniony na całym świecie. W 2013 roku Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu przyznała mu tytuł Doktora Honoris Causa, a w czerwcu 2017 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis„. Oprócz dyrygowania w Filharmonii Narodowej w Warszawie czy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu (oraz, oczywiście, Teatrze Wielkim w Poznaniu), koncertował w wielu czołowych filharmoniach świata. Orkiestra Teatru Wielkiego razem z maestro Chmurą w ciągu ostatnich kilku lat pracy znacząco się rozwinęła, stąd coraz bardziej wymagający repertuar, który gości w gmachu pod Pegazem.
Tutaj znajdziecie odnośnik do zakupu biletów na wyjątkowe wydarzenie 11 listopada, czyli koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości: [BILETY]
Nowy sezon artystyczny w poznańskiej Operze wciąż zaskakuje i zachęca do poznawania, dlatego my zapraszamy do zapoznania się z pełnym repertuarem: [REPERTUAR]
Do zobaczenia w Operze!