VOD – filmy warte uwagi #2

W drugiej części cyklu przedstawiamy produkcje uznane, z różnych powodów, za kontrowersyjne. Wśród dzisiejszych propozycji znajduje się pełnometrażowy debiut, zdobywca nagrody publiczności ostatniej edycji Nowych Horyzontów oraz satyra na wartości konserwatywne w formie dramatu.

 

 

                                                                                  Baby Bump

Pierwszy pełnometrażowy film Kuby Czekaja błyskawicznie zdobył niemały rozgłos. Duża część odbiorców odbiła się od bezkompromisowej koncepcji, inni byli zachwyceni odważnie nakreśloną tożsamością obrazu. Wrocławski reżyser nie obawia się przekroczyć granic ustalonych przez przyjęte standardy i przyzwyczajenia tak widzów jak i twórców. Baby Bump niejednokrotnie był określany jako szalony i chaotyczny. Tylko czy dojrzewanie takie właśnie nie jest? Przekonajcie się na vod.pl

 

                                                                                       Photon

Photon jest filmem, który trudno jednoznacznie wpisać w konkretne ramy gatunkowe. Norman Leto prezentuje swoiste połączenie sztuki i nauki, które ubiera w fabułę oraz animację. Jeśli to dla Was ciągle za mało to pod koniec seansu doczekacie się Chyry snującego, z dozą sarkazmu, wizję przyszłości. Wszystko to podane w estetycznej formie. Film dostępny jest na Showmaxie, vod.pl i player.pl

 

                                                                              Droga krzyżowa

Brüggemann w swoim najpopularniejszym filmie główna postacią czyni Marię – nastolatkę wychowywaną w rodzinie radykalnych konserwatystów religijnych. W 14 scenach jesteśmy świadkami jej zmagań z wymaganiami stawianymi przez rodzinę i instytucje religijne, a z drugiej strony z oczekiwaniami świeckiego środowiska rówieśniczego oraz swoimi pragnieniami. Statyczne zdjęcia, wyraźnie zarysowane postacie oraz nieustanne poczucie tłumionych emocji najtrafniej opisują tę produkcję. Warto wspomnieć o Srebrnym Niedźwiedziu za scenariusz na Berlinale w 2014 roku. Film szeroko omijał multipleksy, a na afiszach kin studyjnych gościł stosunkowo krótko. Na szczęście dostępny jest teraz bez opłat na YouTube dzięki kanałowi SALA KINOWA.

Maciej Kulpik

Redaktor "Kultury na co dzień", koordynator działu Film, absolwent historii na Uniwersytecie Wrocławskim, członek Dyskusyjnego Klubu Filmowego Politechnika, miłośnik kinematografii, literatury, muzyki, sztuki oraz sportu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.