Teatralne święto, czyli kilka słów o Arlekinadzie

Teatralne wzruszenia, żywiołowe improwizacje, kształcące warsztaty, międzypokoleniowe rozmowy, magiczne koncerty, rady Najlepszych – to wszystko (i o wiele więcej) jest definicją Arlekinady. Odbywający się w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu Ogólnopolski Festiwal Małych Form Teatralnych Arlekinada to coroczne święto amatorskich teatrów młodzieżowych. Co łączy uczestników i organizatorów festiwalu? Teatr, miłość do Teatru, chęć tworzenia Teatru. Właśnie dlatego piętnaście lat temu Elżbieta Piniewska zdecydowała się na organizację pierwszej edycji wydarzenia.
O czym wtedy myślała? Jako reżyser Inowrocławskiego Teatru Otwartego miała na celu stworzenie festiwalu, na który sama z chęcią jeździłaby ze swoją grupą. Tak też się stało – przy wsparciu Kujawskiego Centrum Kultury, I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza i Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego już od 2003 roku Arlekinada się odbywa (i oby odbywała się jak najdłużej)!
Początkowo Arlekinada miała charakter regionalny, jednak po trzech latach rozszerzyła zasięg i stała się ogólnopolskim festiwalem. Podczas dwóch dni aktorzy przedstawiają swoje spektakle, oglądają sztuki pozostałych grup, słuchają ocen i rad jury. Warto podkreślić, że są to opinie profesjonalistów. By nie być gołosłownym – wśród wielkich nazwisk znajdują się choćby: Emilia Krakowska, Małgorzata Zajączkowska, Łukasz Maciejewski, Joanna Brodzik, Sonia Bohosiewicz i Izabela Kuna oraz zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia Tomasz Wasilewski (który, co ciekawe, wychował się właśnie w Inowrocławiu, uczęszczał na lekcje polskiego do organizatorki festiwalu i był członkiem ITO!). Poza wieloma nagrodami przyznawanymi przez profesjonalne jury festiwal oferuje także te, o których decyduje jury młodych, w którego skład z reguły wchodzą członkowie ITO, studenci aktorstwa lub teatrologii i laureaci olimpiady polonistycznej. Galę wręczenia nagród zawsze poprzedza uroczysty koncert. Artyści przyjeżdżający do Inowrocławia na tę okoliczność to (między innymi): Ania Dąbrowska, Czesław Mozil, Janusz Radek czy Jacek Bończyk.
W tym roku w dniach 22-23 marca na XVI Arlekinadzie zaprezentuje się aż 9 grup teatralnych. Uczestnicy będą oceniani przez: aktorkę Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie – Dorotę Segdę, krytyka filmowego i teatralnego – Łukasza Maciejewskiego oraz dramaturga – Jerzego Rochowiaka. Dodatkową atrakcją pierwszego dnia będzie improwizacyjny występ bydgoskiej grupy wymyWammy (warto wspomnieć, że jedna z członkiń dostała statuetkę dla najlepszej aktorki na jednej z pierwszych edycji festiwalu). Drugi dzień teatralnych zmagań zakończy się warsztatami „Marzyciele – improwizacja, działanie w przestrzeni i część dramaturgiczna”. Zwieńczeniem teatralnych zmagań będzie (poprzedzający galę rozdania nagród) koncert Pawła Domagały.
Zapraszamy wszystkich do Inowrocławia. Przekonajcie się sami, że warto!
Zdjęcie: Kacper Kopydłowski